Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik radzi. Odpowiedzialność klubu fitness za urazy. W jakich sytuacjach klienci mogą dochodzić roszczeń [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W jakich sytuacjach klienci klubów fitness czy siłowni mogą dochodzić roszczeń w przypadku doznania urazów? Odpowiada radca prawny Jonasz Kita z Kancelarii Lex Projects.

W regulaminach wielu klubów fitness można znaleźć zapisy wskazujące, iż „Siłownia nie ponosi odpowiedzialności za urazy ćwiczących. Osoby korzystają z siłowni na własną odpowiedzialność”.

Należy pamiętać, że zapis taki jest nieważny i stanowi klauzulę niedozwoloną. Już w 2006 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jasno powiedział, że takie postanowienia regulaminu nie są dozwolone (sygn. XVII AmC 75/05). We wskazanej sprawie, sąd badał legalność następującego postanowienia: „osoby przebywające w klubie korzystają z sauny, solarium oraz ćwiczą na własne ryzyko. Klub nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie urazy powstałe podczas treningu na sali”. Sąd uznał, że takie postanowienie nie wiąże osób korzystających z klubu fitness.
Kiedy klub ponosi odpowiedzialność?
Odpowiedzialność klubu fitness uzależniona jest od przyczyny powstania urazu u klienta. Jeżeli uraz powstał z winy ćwiczącego, np. za duży ciężar, niedopasowany do swoich możliwości, niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa, niestosowanie się do poleceń trenera itp. to siłownia nie odpowiada za powstały uraz. Osoba korzystająca z siłowni nie zastosowała się bowiem do przyjętych powszechnie zasad bezpieczeństwa i z własnej winy doznała kontuzji.

Z kolei jeżeli uraz powstał z przyczyn niezależnych od ćwiczącego, np. zepsuta maszyna do ćwiczeń, niepoprawne wskazówki trenera, brak odpowiedniego nadzoru trenera personalnego podczas wspólnego treningu, śliska nawierzchnia na siłowni itp. to siłownia zasadniczo może ponosić odpowiedzialność, jednak muszą nastąpić trzy zasadnicze warunki: 1. musi powstać szkoda (np. skręcona kostka), 2. szkoda musi zostać spowodowana określonym działaniem lub zaniechaniem (np. śliska nawierzchnia), 3. między szkodą (np. skręconą kostką), a działaniem lub zaniechaniem (np. śliską nawierzchnią) musi istnieć związek przyczynowy, tzn. jeżeli osoby odpowiedzialne za czystość za siłowni wytarłyby podłogę, to klient nie poślizgnąłby się i w rezultacie nie skręcił kostki.

Należy pamiętać, iż to poszkodowany musi udowodnić, iż siłownia zawiniła i doprowadziła do jego urazu – dowodami w tychże sprawach najczęściej są zdjęcia, nagrania z monitoringu czy też zeznania świadków.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawnik radzi. Odpowiedzialność klubu fitness za urazy. W jakich sytuacjach klienci mogą dochodzić roszczeń [ZDJĘCIA] - Chrzanów Nasze Miasto

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto