Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest chorych. Cukrzycy bez pomocy, znikną leki za grosz

Monika Pawłowska
Tysiąc osób wzięło udział w trzecim Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi w Krakowie
Tysiąc osób wzięło udział w trzecim Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi w Krakowie fot. Edyta Smoleń
Czarne chmury zawisły nad głowami chorych na cukrzycę. Ministerstwo Zdrowia zamierza od nowego roku wprowadzić zmiany w wykazie leków refundowanych i sposobie ich refundowania.

Czytaj także: Kraków: wielki wąż w mieszkaniu studentki [ZDJĘCIA]

Z informacji, do których udało się dotrzeć naszym dziennikarzom, wynika, że resort zdrowia szykuje nawet kilkudziesięciozłotowe podwyżki cen poszczególnych leków.

Edyta Smoleń z Polanki Wielkiej w powiecie oświęcimskim razem z cierpiącą na cukrzycę 12-letnią córką Pauliną wzięły udział w trzecim Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi w Krakowie. Pani Edyta na wieść o zakusach Ministerstwa Zdrowia postanowiła dać wyraz swojemu niezadowoleniu.

- Jak można łatać dziurę budżetową, żerując na tak poważnej chorobie jaką jest cukrzyca - mówi oburzona pani Edyta. - Rząd zamiast pomagać diabetykom, tylko ich pogrąża. Jeśli zabiorą nam refundację, nie wiem, jak będzie wyglądało nasze życie - dodaje.

Opakowanie 50 pasków do mierzenia poziomu cukru dziś kosztuje 3,2 złotego. Jeśli ministerstwo cofnie dofinansowanie, wkrótce jego cena wzrośnie do 9,21 złotego.
- Nowe stawki będą obowiązywać od przyszłego roku - mówi Jolanta Pulchna, rzecznik krakowskiego oddziału NFZ. - Od stycznia nie będzie już leków za grosz, a to dotyczy także pasków, głównie stąd te zmiany - dodaje.

Paulina Smoleń w ciągu miesiąca zużywa dwa opakowania. Do tego dochodzą wkłucia do pompy i sama insulina. - Jestem przerażona tą perspektywą - wyznaje pani Edyta. - Zrezygnowałam z pracy, żeby zająć się dwiema chorymi córkami, a teraz funduje nam się takie "udogodnienia".

Z danych Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Chorych na Cukrzycę z siedzibą w Katowicach wynika, że w tym roku, od stycznia do sierpnia, Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leków dla diabetyków wydał około 493 mln zł. Na refundację samych tylko testów paskowych do pomiaru cukru - blisko 384 mln zł.

Jak alarmują lekarze specjaliści, cukrzyca to dziś choroba społeczna. W Polce cierpi na nią około 2,5 miliona ludzi.

- Paski są jak lekarstwo, a nie jak zwykły środek zaopatrzenia medycznego - mówi Monika Zamarlik, prezes Ogólnopolskiej Fundacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. - Powinny być ogólnodostępne. Tu przecież chodzi o ludzkie życie.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto