Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa chorych na chłoniaki

(maz)
Chłoniaki nieziarnicze to najczęściej występująca forma tego nowotworu. Od początku lat 70. liczba przypadków chłoniaków nieziarniczych wzrosła o 80 proc.

Chłoniaki nieziarnicze to najczęściej występująca forma tego nowotworu. Od początku lat 70. liczba przypadków chłoniaków nieziarniczych wzrosła o 80 proc. Chłoniaki nieziarnicze występują najczęściej u osób dorosłych, ze szczytem zachorowań między 45. a 60. rokiem życia. Około 1 na 5 przypadków chłoniaków to ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina). Nazwę nadano na cześć lekarza Thomasa Hodgkina, który jako pierwszy, w 1832 roku, opisał tę chorobę. Od 75 do 95. proc. przypadków rozpoznanych we wczesnym stadium choroby jest wyleczalnych. Ze wszystkich rodzajów chłoniaków, w ziarnicy złośliwej (chłoniak Hodgkina) najłatwiej jest uzyskać wyleczenie. Jednak chłoniak Hodgkina jest dosyć specyficznym nowotworem ze względu na dwa szczyty zachorowań: wczesny okres dorosłości i wiek podeszły.

Chłoniak może być bardzo trudny do rozpoznania ze względu na mało charakterystyczne i często pomijane objawy. W związku z powyższym oraz z tym, że w wielu państwach brakuje pełnego rejestru nowotworów, dostępne dane uważane są za niekompletne i odzwierciedlające jedynie ułamek chorych, żyjących z chłoniakiem.

Objawy chłoniaka są mało charakterystyczne, dlatego też często mylone są z objawami infekcji czy przeziębiania. Z tego powodu, chorzy na chłoniaki są często diagnozowani i leczeni zbyt późno, co znacząco zmniejsza ich szansę na wyleczenie.

Najczęściej występujące objawy chłoniaków to:

*powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami, w pachwinach,

*znużenie, osłabienie, brak sił,

*łatwe męczenie się,

*duszności po wysiłku lub w spoczynku, pokasływanie,

*gwałtowne chudnięcie,

*stany gorączkowe 37,5 - 38 st. C nieusprawiedliwione infekcją,

*obfite pocenie się w nocy,

*uporczywe swędzenie skóry,

*bóle brzucha, dyskomfort,

*zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca,

*powiększenie lub zgrubienie jądra,

*nieprawidłowe miesiączki,

*zmiany skórne, guzki podskórne.

Idź na badania!

Szczególną uwagę na powyższe objawy powinny zwrócić osoby powyżej 40. roku życia, ponieważ u osób w tym wieku, częściej niż u osób młodszych występują chłoniaki o powolnym przebiegu, przez co można przeoczyć ich rozwój.

Chłoniaki należą do pierwotnych nowotworów układu chłonnego, których powstanie jest związane z powiększeniem węzłów chłonnych, migdałków, śledziony lub tkanki limfatycznej w innym fizjologicznym dla niej miejscu jak ściany przewodu pokarmowego układu nerwowego i wielu innych. Przyczyny powstawania chłoników są nieznane, chociaż podawana jest etiologia wirusowa niektórych postaci jak choćby chłoniaka Burkita, który powstaje jako następstwo zakażenia wirusem. - Każdy, kto zauważy u siebie podobne objawy powinien porozmawiać z lekarzem - najlepiej onkologiem - namawia prof. Hołowiecki. Taka możliwość bezpłatnych konsultacji u najlepszych w Polsce specjalistów pojawi się 30 września w Katowicach. Ci, którzy obserwują u siebie niepokojące objawy mogą do 28 września w godz. od 15 do 18 dzwonić pod numer telefonu (32) 259 13 07, by zarejestrować się na bezpłatne badanie, które odbędzie się 30 września w przychodni kierowanej przez prof. Hołowieckiego w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Reymonta w Katowicach. Więcej informacji na temat chłoniaków można także uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii Polskiej Unii Onkologii 0 800 493 494, która działa od poniedziałku do czwartku w godzinach: 16:00 - 22:00. Pamiętaj, do onkologa nie trzeba skierowania!

teksty: maria zawała

Leczenie chłoniaków

Chłoniaki nieziarnicze można podzielić na dwie grupy: agresywne i o przewlekłym przebiegu. Dla obu grup strategie leczenia są różne.

Agresywne ( pośredniej lub wysokiej złośliwości) chłoniaki dzielą się i mnożą bardzo szybko. Nieleczone mogą doprowadzić do śmierci w ciągu sześciu miesięcy. W w przypadku leczenia szanse przeżycia wynoszą 5 lat, 30-40 proc. pacjentów ma szanse na całkowite wyleczenie. Pacjenci zdiagnozowani we wczesnych stadiach choroby mają większe szanse na wyleczenie i znacznie mniejsze ryzyko nawrotu choroby. Tradycyjnie w leczeniu agresywnych chłoniaków nieziarniczych stosowano standardowy schemat chemioterapii i /lub wysokodawkową chemioterapię z autologicznym przeszczepem szpiku kostnego. Stosowanie przeciwciała monoklonalnego rytuksymabu, w połączeniu ze standardową chemioterapią zostało zatwierdzone w 2002 roku.

Chłoniaki o przewlekłym przebiegu ( indolentne), czyli o niskim stopniu złośliwości dzielą się i mnożą powoli, co utrudnia ich rozpoznanie, ale w przeciwieństwie do agresywnych standardowe metody leczenia nie dają możliwości całkowitego wyleczenia. Istnieje ryzyko nawrotów choroby. Chorzy są od pięciu do sześciu razy w ciągu swojego życia poddawani terapii. Tzw. mediana przeżycia w tym typie chłoniaka wynosi od sześciu do dziesięciu lat. (maz)

Pomogą Sowie Oczy

Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy" to organizacja skupiającą ludzi, którzy w różny sposób zetknęli się z chłoniakami. Są wśród nich chorzy, ozdrowieńcy, członkowie rodzin, opiekunowie, pielęgniarki i lekarze. Wszyscy przeciwdziałają poczuciu osamotnienia, niewiedzy i zagubienia chorych wobec budzącego lęk rozpoznania nowotworów układu chłonnego. Osoby zainteresowane kontaktem ze stowarzyszeniem mogą dzwonić pod warszawski numer (22) 668031371.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto