Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska w Oświęcimiu podjęła uchwałę w sprawie zakazu palenia węglem po 2032 roku. Oświęcim chce iść w ślady Krakowa [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Według szacunków Urzędu Miasta w Oświęcimiu, do wymiany w domach jednorodzinnych na terenie miasta jest jeszcze  919 pieców węglowych, w tym 685 nie spełnia żadnych norm ekologicznych
Według szacunków Urzędu Miasta w Oświęcimiu, do wymiany w domach jednorodzinnych na terenie miasta jest jeszcze 919 pieców węglowych, w tym 685 nie spełnia żadnych norm ekologicznych UM Oświęcim
Podczas ostatniej sesji Rada Miejska w Oświęcimiu podjęła uchwałę intencyjną o wprowadzeniu zakazu palenia węglem w mieście po 2032 roku. Za jej przyjęciem głosowało 13 radnych, 3 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. O tym, czy zakaz wejdzie ostatecznie w życie zadecyduje Sejmik Województwa Małopolskiego, od którego zależy wprowadzanie ograniczeń w stosowaniu paliw stałych w Małopolsce. Taki zakaz ogrzewania paliwami stałymi obowiązuje już w Krakowie od 1 września 2019 roku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Większość radnych w Oświęcimiu za zakazem palenia węglem

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta większość radnych była za wprowadzeniem w mieście zakazu palenia węglem. Za uchwałą - na razie intencyjną - w tej sprawie było 13 radnych. Przeciw zagłosowało trzech radnych, a pięciu wstrzymało się od głosu. Oświęcim jest jednym z nielicznych miast w regionie, które podjęło takie działania.

Przyjęty dokument zakłada wyeliminowanie spalania paliw stałych, w tym węgla w Oświęcimiu po 2032 roku. Ostatecznie o jego losie zdecyduje Sejmik Województwa Małopolskiego, do którego należy wprowadzanie ograniczeń w stosowaniu paliw stałych w miastach na terenie Małopolski. Tak stało się w przypadku Krakowa, gdzie zakaz ogrzewania paliwami stałymi obowiązuje już od 1 września 2019 roku.

– To jest sprawa naszej przyszłości. Nie mamy na co czekać, powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Dlatego podjęliśmy zdecydowane kroki, by zintensyfikować działania na rzecz poprawy jego jakości

– mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Inne ważne zapisy uchwały Rady Miasta w Oświęcimiu

Zgodnie z przyjętą uchwałą po 2032 roku palenie węglem ma być definitywnie zakazane i dotyczyć to będzie nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji.

Ponadto od 1 stycznia 2023 roku będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych, od 1 stycznia 2027 nie będzie można używać pieców klasy 3 i 4, a od 1 września 2030 roku klasy 5.

W nowych domach i innych budynkach w Oświęcimiu oddanych do użytkowania po 1 września 2022 roku nie będzie można stosować systemów ogrzewania opartych na paliwach stałych.

Po 1 września 2022 roku będzie też obowiązywał zakaz spalania paliw stałych w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, które mają sieć ciepłowniczą i gazową.

Jeszcze blisko tysiąc pieców węglowych jest w Oświęcimiu

W Oświęcimiu jest blisko 2700 domów jednorodzinnych. Według szacunków do wymiany jest w nich jeszcze 919 pieców węglowych, w tym 685 nie spełnia żadnych norm ekologicznych.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto