Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking uczelni w Małopolsce 2022 według liczby studentów. W minionym roku akademickim kształciło się 144,4 tys. osób. Jedna czwarta na UJ!

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
144,4 tys. studentów, w tym 7,9 tys. cudzoziemców, kształciło się na uczelniach w całej Małopolsce w roku akademickim 2021/22. A które uczelnie w naszym regionie mają najwięcej studentów. Oto najnowszy ranking. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
144,4 tys. studentów, w tym 7,9 tys. cudzoziemców, kształciło się na uczelniach w całej Małopolsce w roku akademickim 2021/22. A które uczelnie w naszym regionie mają najwięcej studentów. Oto najnowszy ranking. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Wojciech Matusik
144,4 tys. studentów, w tym 7,9 tys. cudzoziemców, kształciło się na uczelniach w całej Małopolsce w roku akademickim 2021/22. Ogólna liczba studiujących zwiększyła się o 100, a absolwentów – o 500 (do 37 tysięcy). Oczywiście, największym ośrodkiem akademickim pozostaje Kraków, gdzie na poziomie wyższym naukę pobierało 129,2 tys. osób (w tym 7,6 tys. cudzoziemców). W Nowym Sączu było 6,3 tys. studentów, w Tarnowie 4,9 tys., w Nowym Targu i Oświęcimiu po 1,9 tys., zaś w Suchej Beskidzkiej 300. Studiowało blisko 55 proc. Małopolan w wieku od 19 do 24 lat i jest to wynik wyższy niż w roku poprzednim – wynika ze wstępnego podsumowania sporządzonego przez krakowski GUS. A które uczelnie w naszym regionie mają najwięcej studentów. Oto najnowszy ranking. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Studenci w Małopolsce: rośnie liczba na uczelniach niepublicznych, na publicznych spada

W roku akademickim 2021/2022 na terenie Małopolski miało siedzibę 26 uczelni wyższych, w tym połowa o profilu akademickim (121 tys. osób), a druga o profilu zawodowym (23,8 tys.) Na pierwszym roku studiów pierwszego stopnia i magisterskich jednolitych naukę podjęło 39,3 tys. osób – o 500 (tj. o 1,2 proc.) więcej niż rok wcześniej. Wśród wszystkich studentów 81,1 proc. stanowiły osoby w wieku od 19 do 24 lat (117,1 tys.). Ich udział w liczbie mieszkańców województwa należących do tej grupy wiekowej wyniósł aż 54,8 proc. (w poprzednim roku – 53,8 proc.).

21 małopolskich uczelni podlega ministrowi edukacji i nauki, a trzy ministrowi kultury (na tych drugich kształciło się 2,2 tys. studentów). Dwie prowadzone są przez kościoły i inne związki wyznaniowe (5,7 tys. studentów). W ogólnej liczbie studiujących 81,2 proc. stanowili studenci uczelni publicznych, a tej grupie dominowali studenci studiów stacjonarnych (80,8 proc.), zaś w uczelniach niepublicznych ich odsetek był wyraźnie mniejszy (43,7 proc.). W porównaniu ze stanem sprzed roku w uczelniach publicznych liczba studentów zmniejszyła się o 1,3 proc., a w uczelniach niepublicznych odnotowano wzrost o 6,3 proc.

Jakie kierunki studiów dominują w Małopolsce

Wśród wszystkich studiujących najwięcej było osób kształcących się w ramach kierunków studiów zaliczonych do grupy „technika, przemysł i budownictwo” – 27,9 tys. (19,3 proc.). Popularne były także kierunki należące do grup „biznes, administracja i prawo” – 27,5 tys. (19,1 proc.), „nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja” – 21,1 tys. (14,6 proc.) oraz „nauki humanistyczne i sztuka” – 18,1 tys. (12,5 proc.).

Na kierunkach teleinformatycznych zdecydowaną większość studentów – bo aż 82,5 proc. – stanowili mężczyźni. Nie kierunkach związanych z „techniką, przemysłem i budownictwem” ich przewaga nie była już tak duża (61,1 proc.), podobnie jak na indywidualnych studiach międzyobszarowych dających możliwość studiowania na kilku kierunkach równocześnie (66,7 proc.). Na pozostałych kierunkach przeważały kobiety. Najbardziej sfeminizowana była grupa „kształcenie” – studentki stanowią tu aż 80,8 proc. ogółu studiujących, a ich dominacja w specjalizacjach pedagogicznych jest absolutna.

Co skończyli absolwenci uczelni w Krakowie i Małopolsce

Dyplom ukończenia studiów wyższych uzyskało 37 tys. osób (o 500 więcej niż rok wcześniej), z których trzy czwarte kształciło się w systemie stacjonarnym. Studia pierwszego stopnia ukończyło 20 tys. osób. Tytuł licencjata uzyskało 12,5 tys. absolwentów, a inżyniera – 7,5 tys. Dyplom potwierdzający ukończenie studiów magisterskich otrzymało 17 tys. osób, wśród których większość stanowili absolwenci studiów drugiego stopnia – 14,5 tys. osób. Kierunki należące do grupy „technika, przemysł i budownictwo” ukończyło 8,5 tys. osób (22,9 proc. wszystkich absolwentów), „biznes, administracja i prawo” – 7,4 tys. (20,0 proc.), „nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja” – 4,3 tys. (11,7 proc.), zaś „nauki humanistyczne i sztuka” – 4,2 tys. (11,2 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto