Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2014 Kraków. Młodzież chce uczyć się języka chińskiego

Karolina Gawlik
Andrzej Banaś
Rekrutacja 2014 Kraków. Sinologia, inżynieria biomedyczna, marketing i dietetyka - o miejsce na tych kierunkach maturzyści stoczyli najcięższą walkę na czterech krakowskich uczelniach, które już ogłosił wyniki pierwszego naboru. Odczuwają one jednak niż demograficzny: kandydatów zgłosiło się mniej niż rok temu.

Dała też o sobie znać trudna matura z matematyki, przez którą na uczelniach technicznych spadły nieznacznie progi punktowe. Teraz kandydaci mają czas na składanie dokumentów. Tym samym zwolnią miejsca na tych kierunkach, które nie były dla nich priorytetem.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim na wszystkich kierunkach było ponad 9 tys. miejsc, a kandydatów ponad 27 tys. Tak jak w ubiegłym roku, młodzi najchętniej wybierali stomatologię, medycynę czy japonistykę. Najtrudniej jednak było się dostać na sinologię (filologia chińska), choć to nowy kierunek.

- Poszliśmy z duchem czasu. Okazało się, że rosnąca globalna rola Chin rzeczywiście interesuje młodych i ma wpływ na ich decyzje dotyczące studiów - mówi Maciej Rogala, rzecznik UJ.

Maturzystów nie odstraszyła duża popularność psychologii. Złożyło na nią papiery niemal 1200 osób (prawie 8 na jedno miejsce). 2 tys. osób marzy o prestiżowym prawie na UJ, ale ze względu na dużą liczbę miejsc (aż 500), walka o indeks nie była tak bardzo zacięta.

Najmniejsze zainteresowanie wzbudziły ukrainoznawstwo, zarządzanie międzynarodowe i iranistyka.
Drugi nabór potrwa do 20 lipca.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w tym roku inżynieria biomedyczna wyprzedziła budownictwo. - Studiuje ją dużo kobiet, bardzo dobrych uczennic, często olimpijek, które nie chcą być lekarzami, ale pragną mieć z tą dziedziną dużo wspólnego pod względem technicznym - zauważa Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.

Na AGH złożono 41 tys. podań, uczelnia przyjęła ponad 12 tys. osób. Najwyższy próg obowiązywał na automatyce i robotyce (890/1000 punktów).

Małą liczbę kandydatów na jedno miejsce Dembiński tłumaczy profilem uczelni. - Nasi studenci to w większości ludzie, którzy już w wieku 19 lat mają sprecyzowane plany na przyszłość. Trudniej namówić młodą osobę na metalurgię, niż psychologię - dodaje Dembiński. 29 lipca uczelnia ogłosi, czy odbędzie się dodatkowy nabór.

Nowy kierunek był strzałem w dziesiątkę nie tylko na UJ, ale też na Uniwersytecie Ekonomicznym - chętnych na marketing i komunikację rynkową było 400 na 120 miejsc. Młodych przyciągnęła chłonność rynku pracy - na początku tego roku na portalu pracuj.pl w kategorii "Marketing" można było znaleźć ponad 850 ofert.

W sumie uczelnia zarejestrowała ponad 6 tys. podań, a przyjęła ponad 4 tys. osób. Małą liczbę kandydatów na jedno miejsce przedstawiciele UEK tłumaczą wprowadzeniem nowych kierunków i rosnącym zainteresowaniem studiami w języku angielskim. Osoby, które nie zostały przyjęte, mogą się już tylko dostać na studia niestacjonarne.

Dietetyka i weterynaria to wciąż liderzy wśród kierunków Uniwersytetu Rolniczego.
- Zdrowy tryb życia jest teraz bardzo modny. Młodzi to wiedzą, więc liczą na szerokie perspektywy pracy - mówi Izabella Majewska, rzeczniczka UR.

Najmniej popularne jest rybactwo i rolnictwo. Po 20 lipca zostanie ogłoszony drugi nabór.

Liczy się nie tylko wykształcenie

Dr Monika Gładych, doradca prezydenta Pracodawców RP

Jakie są obecnie trendy na rynku pracy?
Kierunki techniczne są zawsze najpewniejsze, w dzisiejszych czasach zwłaszcza branża IT. Jest jednak wiele stanowisk, dla których wykształcenie jest tylko kwestią wtórną - usługi, zarządzanie, branża HR. Wystarczy mieć wykształcenie wyższe, a dla pracodawcy liczy się lojalność, współpraca w zespole, znajomość języków obcych czy kultura osobista.

Uczelnie reagują na te trendy?
Techniczne - owszem, bo potrafią współpracować z pracodawcami, ale uczelnie humanistyczne już nie bardzo. One zawsze będą kształcić według tego samego schematu: ogólnorozwojowego, poznawczego, a samych praktyk nie ma prawie w ogóle. Nie wierzę, że się to zmieni. Kadra musiałaby sama wejść na ten rynek, bo poza prawnikami i lekarzami, zazwyczaj nie pracują w zawodzie. Musiałby temu towarzyszyć duży program rządowy.

Młodzież mądrze wybiera?
Tak sądzę, bo dużo się mówi o bezrobociu. Młodzi ludzie zdają sobie z tego sprawę, chcą się profilować. Ale nie można przesadzać, bo często wykształcenie jest tylko częścią zawodowych atutów.

Najbardziej oblegane kierunki na krakowskich uczelniach. Tylu było chętnych na jedno miejsce

Uniwersytet Jagielloński
Sinologia 15,2
Stomatologia 15,1
Japonistyka 12,3

Najwięcej kandydatów zgłosiło się na:
kierunek lekarski (1967), prawo (1961), psychologia (1196)

Akademia Górniczo-Hutnicza
Inżynieria biomedyczna 4,2
Budownictwo 4,1
Geodezja i kartografia 3,6
Inżynieria akustyczna 3,5
Automatyka i robotyka 3,4

Uniwersytet Ekonomiczny
Marketing i Komunikacja Rynkowa 6,7 osoby na miejsce
Finanse i rachunkowość 4,9 osoby na miejsce
Ekonomia 3 osoby na miejsce
Międzynarodowe stosunki gospodarcze 2,7 osoby na miejsce
Gospodarka przestrzenna inżynierska 2,6 osoby na miejsce

Uniwersytet Rolniczy
Dietetyka 15,9
Weterynaria 9
Gospodarka przestrzenna 6,5
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami 5,6
Biotechnologia 5,5


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto