Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Renowacja zabytkowych kościołów w Grojcu, Osieku, Polance Wielkiej i Nidku. Otrzymały dotacje [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kościół świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów Nidku (gm. Wieprz)
Kościół świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów Nidku (gm. Wieprz) Strona visit.malopolska.pl
Projekt „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej" prowadzony przez Diecezję Bielsko-Żywiecką uzyskał wsparcie ze strony Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Przewiduje on m.in. renowację części zabytkowych kościołów na obszarze diecezji. Są wśród nich drewniane świątynie w Grojcu (gm. Oświęcim), Osieku, Polance Wielkiej, Nidku (gm. Wieprz). Projekt ma zakończyć się do 2023 roku, ale być może dzięki pomocy fundacji uda się to wcześniej. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zabytkowe drewniane kościoły Diecezji Bielsko-Żywieckiej dostaną drugie życie

Projekt "Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej" obejmuje obiekty architektury sakralnej ujęte w krajowym rejestrze zabytków.

W ub. roku diecezja zdobyła na jego realizację wsparcie unijne w wysokości 17 mln zł. Ostatnio z kolei wsparcie dla projektu zadeklarowała Fundacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza.

Ksiądz dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku Białej podkreśla, że wsparcie finansowe tak przemożnego mecenasa dla Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej (Beskidzkie MuRo) ma ogromne znaczenie dla prowadzenia prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytkowych drewnianych kościołach w Grojcu, Osieku, Polance Wielkiej i Nidku oraz Gilowicach, Łodygowicach i dawnym budynku szkolnym w Starej Wsi. 

- W ten sposób możemy jeszcze lepiej chronić bezcenne skarby drewnianej architektury sakralnej oraz objąć szczególną troską artystyczne wyposażenie drewnianych kościołów Podbeskidzia zachowując je dla następnych pokoleń. Jednocześnie Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej będzie mogło szybciej otworzyć się na pierwszych odwiedzających

 – zaznaczył ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku Białej.

Fundacja PGNiG wspiera dziedzictwo narodowe i kulturowe

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza została powołana w listopadzie 2004 roku. Jej działalność obejmuje szeroko rozumiane wspieranie dziedzictwa narodowego i kultury, ale także działania na rzecz nauki i edukacji w zakresie nauk podstawowych, technicznych oraz sportu.

- Stawiamy sobie również za cel propagowanie edukacji historycznej, budowanie tożsamości narodowej oraz działania na rzecz kultywowania pamięci o polskich bohaterach

- podkreślają w Fundacji PGNiG.

Szczególną rolę w obecnie realizowanych programach Fundacji stanowi m.in. poznawanie historii ojczystej, edukacja i nauka – historyczna, techniczna, upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży, realizowanie projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wspieranie szkół im. Ignacego Łukasiewicza, wspieranie działań kulturowo-historycznych, czy też dbanie o zachowanie dziedzictwa kulturalno-narodowego dla przyszłych pokoleń.

Dla turystów i pielgrzymów

Realizacja projektu "Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej" już trwa. Jest on oparty o 21 obiektów sakralnych.

- Chcemy wykorzystać nieużywane drewniane kościoły, pełniące kiedyś funkcję świątyń parafialnych oraz jeden drewniany budynek dawnej szkoły parafialnej w połączeniu z zabytkowymi, drewnianymi kościołami pełniącymi nadal rolę sakralną

- tłumaczy ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

W pięciu obiektach konieczne okazały się prace remontowe i konserwatorskie. Są to kościoły pw. św. Wawrzyńca w Grojcu (gmina Oświęcim), śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku (gmina Wieprz), św. Andrzeja Apostoła w Osieku, św. Mikołaja w Polance Wielkiej oraz dawnej szkole parafialnej w Starej Wsi (gm. Wilamowice).

Wśród pozostałych zabytkowych kościołów drewnianych z terenów Diecezji Bielsko-Żywieckiej ujętych w projekcie, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych są m.in.: kościół Matki Bożej z Góry Karmel w Głębowicach, kościół św. Marcina w Jawiszowicach, kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto