Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza plebiscyt Policjant Roku 2013. Oddaj głos na swojego faworyta!

Maria Mazurek
Znajdźmy najlepszych policjantów. Niekoniecznie tych z wysokimi stopniami, których widać w telewizji. Szukamy funkcjonariuszy różnych szczebli i wydziałów. Z każdej małopolskiej miejscowości. Tych, którym Państwo ufają i których szanują. Rusza druga edycja plebiscytu "Policjant Roku 2013", organizowanego przez "Gazetę Krakowską" i Komendę Wojewódzką Policji.

Plebiscyt jest kilkuetapowy. Do 10 czerwca czekamy na Państwa zgłoszenia. Liczymy, że wskażą nam Państwo policjantów godnych polecenia. Czekamy na Państwa listy (redakcja "Gazety Krakowskiej", al. Pokoju 3, 31-548 Kraków, na kopercie prosimy zaznaczyć "Policjant Roku 2013") lub e-maile (na adres [email protected]). W zgłoszeniu prosimy zaznaczyć imię i nazwisko policjanta, stopień, nazwę i adres jednostki, w której pracuje. Prosimy też o krótkie uzasadnienie swojego zgłoszenia. Nie można jednak zgłaszać naczelników, komendantów, radców i rzeczników prasowych policji.

Zgłoszenia trafią do Kapituły Konkursu. W jej składzie znaleźli się: nadinspektor Mariusz Dąbek, komendant małopolskiej policji, podinsp. Janusz Wolak, zastępca naczelnika wydziału kadr i szkolenia KWP, mł. insp. Dariusz Nowak, rzecznik prasowy małopolskiej policji, nadkom. Magdalena Balawajder, naczelniczka wydziału prezydialnego, Andrzej Wojdyło, członek zarządu Polskapresse oddział Prasa Krakowska, Wojciech Harpula, redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej" i dziennikarka Maria Mazurek.

Kapituła zbierze się 12 czerwca, aby dokładnie się przyjrzeć zgłoszonym kandydaturom. I ustalić ostateczny kształt listy kandydatów zakwalifikowanych do drugiego etapu.

Ten potrwa od 17 do 30 czerwca. Między 17 a 25 czerwca w naszej gazecie będziemy drukować kupony. Prosimy o dostarczanie ich (listowne lub osobiste) do naszej redakcji. Głosować będzie też można za pomocą SMS-ów, do 30 czerwca (przez wysłanie SMS-a na numer 72355, wpisując POLICJANT. oraz numer kandydata. Koszt SMS to 2,46 zł, ale równocześnie kupujemy nim e-wydanie "Gazety Krakowskiej").

Do trzeciego etapu (który potrwa od 5 do 19 lipca) przejdzie 25 kandydatów, w tym 15, którzy dostaną największą liczbę głosów w II etapie i 10 wybranych przez kapitułę. Tu znów oddamy głos Czytelnikom, prosząc ich o przesyłanie kuponów (do 17 lipca) i SMS-ów (do 19 lipca).

22 lipca poznamy nazwisko zwycięskiego policjanta. Dostanie statuetkę i dyplom na corocznym święcie policji. Wyróżnienia otrzyma też pięciu kolejnych kandydatów, na których padnie najwięcej głosów. Kapituła przyzna wreszcie nagrodę w kategorii wydarzenie/osobowość.

Zapraszamy Czytelników i policjantów do udziału w plebiscycie.

Szukamy fachowców i dobrych ludzi. Rozmowa z gen. Mariuszem Dąbkiem, komendantem małopolskiej policji
Maria Mazurek: Rusza druga edycja plebiscytu na Policjanta Roku. Pamięta Pan moment, kiedy zrodził się pomysł plebiscytu?
Gen. Mariusz Dąbek: O takim konkursie, w którym policjantów ocenia społeczeństwo, myślałem już od dawna. Będąc komendantem, oceniam moich podwładnych przede wszystkim od strony służbowej. Znam ich umiejętności zawodowe, wyniki w pracy, doceniam fachowość i zaangażowanie. Ale wiem, że na tym nie można poprzestać - równie ważne dla mnie jako szefa jest to, jak policjant jest postrzegany przez ludzi.
A tego dowiedzieć się można, jedynie zwracając się wprost do ludzi, np. właśnie takim plebiscytem. Wyłoni on
świetnych fachowców, dobrych ludzi, lubianych i cenionych. Bardzo cieszy mnie fakt, że ubiegłoroczny plebiscyt wygrał policjant z komendy powiatowej, konkretnie z Brzeska. Potrzeba nam tej społecznej perspektywy.

Dlaczego? Bo z perspektywy Krakowa trudniej dostrzec i docenić policjanta z mniejszej miejscowości?
U nas każdy policjant, bez względu na miejsce służby, oceniany jest z efektów pracy, według tego samego klucza. Ale ten klucz nigdy nie będzie idealny. Liczę więc, że plebiscyt doceni tych, których niekoniecznie docenia system. Po prostu - bardzo dobrych policjantów.

Musi Pan przyznać: wizerunek policji nie jest idealny...
Proszę pamiętać, że policjanci stoją na straży prawa, a więc muszą karać za jego łamanie. To policjanci wystawiają mandaty, prowadzą przesłuchania, karzą za wykroczenia. Ale przecież to również policjanci zatrzymują złodziei, odzyskują skradzione rzeczy czy łapią przestępców, którzy wyrządzili krzywdę porządnym obywatelom. Taka jest nasza rola i jestem pewien, że społeczeństwo doskonale ją rozumie. Według sondaży naszą pracę dobrze ocenia blisko 80 proc. Polaków.

Bo robicie też wiele dobrego. Sama tydzień temu pisałam o policjancie, który wyniósł z pożaru nieprzytomnego mężczyznę.
Przykładów bohaterstwa wśród moich ludzi są dziesiątki. O wielu piszą media. Ale mam też policjantów, którzy na co dzień, nie mówiąc nikomu, udzielają się np. w ogniskach młodzieżowych czy fundacjach albo honorowo oddają krew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto