MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd da im pracę?

ECe
Rząd i samorząd powinien dać przykład i zatrudniać osoby niepełnosprawne w swoich jednostkach. Na razie stosowne umowy w tej sprawie podpisała Komenda Główna Policji i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób ...

Rząd i samorząd powinien dać przykład i zatrudniać osoby niepełnosprawne w swoich jednostkach. Na razie stosowne umowy w tej sprawie podpisała Komenda Główna Policji i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak uważają członkowie zespołu ekspertów ds. osób niepełnosprawnych, którzy dyskutują nad rządowym programem ograniczania wydatków na administrację i cele społeczne. Pracują w nim przedstawiciele organizacji reprezentujących poszkodowanych przez los, przedsiębiorców - także zakładów pracy chronionej, zainteresowanych ministerstw, NBP, PFRON.

Aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, choć niezbędna, nie zawsze przebiega właściwie. Barierą jest zwłaszcza niedostatek pieniędzy, przy ich braku tym bardziej więc należy szukać coraz lepszych rozwiązań w systemie finansowania tego rodzaju działań. Eksperci zastanawiają się m.in. nad tym, jakie efekty przyniosłaby w zakładach pracy chronionej zamiana dotychczasowej ulgi w podatku VAT na dotacje, dostępne także na otwartym rynku pracy.

By zwiększyć szanse zatrudnienia, eksperci proponują m.in. stworzenie takiej możliwości również firmom małym, w których pracuje poniżej 25 osób (dziś obowiązuje limit powyżej 25). Sami przedsiębiorcy podkreślają, że w Polsce dominują właśnie takie firmy, powinny więc móc zatrudniać niepełnosprawnych. Należałoby stworzyć skuteczny system zachęt, sprzyjający tworzeniu miejsc pracy dla osób z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi.

Eksperci postulują również rozszerzenie obowiązku zatrudniania na administrację rządową i samorządową.

Najbliższe spotkanie będzie poświęcone funkcjonowaniu zakładów pracy chronionej, systemowi wsparcia finansowego aktywizacji niepełnosprawnych. Działalność ZPChr budzi nieustanne wątpliwości, a zwłaszcza przywileje podatkowe, które często są wykorzystywane ponad miarę i w sposób nie zawsze zgodny z prawem.

Dyskusja o stronie finansowej jest tym bardziej konieczna, zwłaszcza że jest już pierwsza wygrana w NSA sprawa o zwrot 10 mln zł podatku dochodowego i VAT dla chemicznej firmy Boryszew, zatrudniającej niepełnosprawnych.

Ministerstwo Finansów spodziewa się więcej tego rodzaju spraw. Na 550 mln zł oszacowano wartość ewentualnych roszczeń zakładów pracy chronionej z tytułu zwrotu podatku dochodowego i VAT. Z płacenia tej daniny zostały one zwolnione w 2000 r. Firmom przyznawano statut zakładu pracy chronionej do końca 1999 roku, co upoważniało je do trzyletniego zwolnienia z płacenia podatków.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt stosownej ustawy (trafił już do Rządowego Centrum Legislacyjnego), zgodnie z którym urzędy skarbowe będą analizowały każdy przypadek przy przy podejmowaniu decyzji o zwrocie pieniędzy.

Zapamiętaj te telefony - dzwoń do ekspertów

Każdy może uczestniczyć w publicznej debacie o ograniczeniach wydatków na administrację i cele socjalne, zgłaszając swoje uwagi i propozycje do rządowego programu racjonalizacji wydatków publicznych. Działają specjalne telefony, pod którymi można zasięgać informacji i zgłaszać opinie dotyczące następujących kwestii:

* aktywizacja zawodowa osób starszych: - (0-22) 693 55 88

* osoby niepełnosprawne: - (0-22) 816 22 60

* ubezpieczenie społeczne rolników: - (0-22) 825 69 01, 825 16 39

* ograniczenie administracji centralnej: - (0-22) 845 62 32

* oddziały ZUS w całym kraju, a w Małopolsce: Kraków - (0-12) 42 46 266, Nowy Sącz - (0-18) 44 37 848 wew. 2377 (2304, 2223), Tarnów - (0-14) 62 14 371 do 74 wew. 367; centrala ZUS w Warszawie - (0-22) 623 30 61.

Na stronie internetowej www.debatapubliczna.gov.pl każdy internauta znajdzie rządowe dokumenty o cięciach wydatków i może przesyłać swoje opinie i propozycje rozwiązań.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto