Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławni ludzie z Oświęcimia. 140 lat temu urodził się Tadeusz Makowski, malarz, grafik i rysownik światowej sławy [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Obraz Tadeusza Makowskiego: „Teatr wietnamski” 1931 r.
Obraz Tadeusza Makowskiego: „Teatr wietnamski” 1931 r. Muzeum Narodowe w Warszawie
29 stycznia minęła 140 rocznica urodzin Tadeusza Makowskiego. Pochodził z Oświęcimia, był wybitnym malarzem, grafikiem i rysownikiem. Gdy miał 11 lat wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa. Swój artystyczny talent zaczął rozwijać w Paryżu, do którego wyjechał w 1908 roku. W dorobku sławnego oświęcimianina jest szereg znanych obrazów, m.in. takie jak: Kapela Dziecięca, Szewc, Rybak, czy Skąpiec. W tym roku przypada także 90 rocznica śmierci wybitnego artysty, który zmarł 1 listopada 1932 r. w Paryżu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Tadeusz Makowski urodził się 140 lat temu w Oświęcimiu

Z pewnością należy do najbardziej sławnych oświęcimian. Tadeusz Makowski urodził się w Oświęcimiu 29 stycznia 1882 r. Z kościelnych akt, do których przed laty dotarł Jan Ptaszkowski, ceniony nauczyciel i popularyzator historii Oświęcimia wynika, że przyszły wybitna artysta był synem Stanisława Makowskiego i Petroneli (z domu Czernej).

- Na chrzcie 18 lutego 1882 r. otrzymał dwa imiona: Józef, Tadeusz. W tym samym dokumencie podano, że jego ojciec był listonoszem

- pisał Jan Ptaszkowski.

Julia Krawczyńska z Muzeum Zamek, które także przypomina postać Tadeusza Makowskiego, dodaje, że jego rodzicami chrzestnymi byli sędzia Tadeusz Cukrowicz i Anna Knihinicka – córka ówczesnego burmistrza Oświęcimia Franciszka Knihinickiego.

Makowscy mieszkali w Oświęcimiu w kamienicy pod numerem 224, jak ustalił Jan Ptaszkowski jej właścicielem był Mosner, a znajdowała się u zbiegu ulic Wysokiej i Górnickiego. Do szkoły powszechnej chodził w Wilamowicach, którą ukończył w 1893 roku z wynikiem celującym.

Z Oświęcimia do Krakowa i dalej do Paryża

Jak 11-letni chłopiec przeprowadził się wraz z rodzicami z Oświęcimia do Krakowa, gdzie jego ojciec, jak ustaliła Julia Krawczyńska otworzył kawiarnię w rejonie ul. Grodzkiej i placu Dominikańskiego. Nastoletni Tadeusz podjął wówczas naukę w Gimnazjum św. Anny.

- Następnie w latach 1902-1906 Makowski studiował filologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednocześnie w 1903 roku wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie jego nauczycielami byli Józef Mehoffer i Jan Stanisławski

- podkreśla Julia Krawczyńska.

Na przełomie 1908 i 1909 roku Makowski wyjechał przez Monachium, gdzie zatrzymał się na krótki pobyt do Paryża. Tam ok. 1911 roku, artysta po raz pierwszy zetknął się z nowym kierunkiem w sztuce, rodzącym się właśnie kubizmem. Z kubizmem jednak nie związał się na stałe. Po wybuchu I wojny światowej na jakiś czas wyjechał do Bretanii.

- Okres pełnego rozkwitu talentu artysty przypada na ostatnie cztery lata jego życia - pisał Jan Ptaszkowski.

Artysta zmarł nagle na skutek wylewu krwi do mózgu. Odszedł 1 listopada 1932 roku w Paryżu, w wieku 50 lat. W 1954 roku dzieła Makowskiego zostały sprowadzone do Polski.

- W 2002 roku w Oświęcimiu obchodzono ogłoszony przez Radę Miasta Rok Tadeusza Makowskiego

- dodaje Julia Krawczyńska z Muzeum Zamek.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto