Spółka Synthos w Oświęcimiu odchodzi od węgla. Powstaje nowy blok gazowo-parowy, co pozwoli ograniczyć emisję szkodliwych związków. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W tym roku spółka Synthos planuje oddać do użytku nowy blok gazowo-parowy, który będzie jednym z głównych źródeł prądu i ciepła
W tym roku spółka Synthos planuje oddać do użytku nowy blok gazowo-parowy, który będzie jednym z głównych źródeł prądu i ciepła Fragment materiału [/quot/]Wieści z Ratusza[/quot/] / UM Oświęcim
Spółka Synthos, potentat branży chemicznej odchodzi od węgla. W tym roku w zakładach w Oświęcimiu oddany zostanie nowy blok gazowo-parowy, który stanie się jednym z głównych źródeł energii elektrycznej i ciepła. Koszt tej inwestycji sięga około 600 mln zł.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe źródło prądu i ciepła jest w zakładach w Oświęcimiu jest efektywne i ekologiczne

Prezes spółki Synthos Zbigniew Warmuz podkreśla, że prowadzona inwestycja to kolejny krok w zróżnicowaniu źródeł energii w firmie. Przyznaje, że w obecnej sytuacji na rynku gaz nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ale spodziewa się, że sytuacja zmieni się w najbliższych miesiącach a na pewno latach. Tymczasem nowy blok gazowo-parowy jest inwestycją długookresową, na ponad 20 lat.

Blok o mocy 116 MW cechuje się najwyższą efektywnością wytwarzania energii elektrycznej, a jednocześnie ma duże znaczenie ekologiczne. Jego powstanie przyczyni się znacząco do ograniczenia emisji tlenków siarki, tlenków azotu, pyłów, dwutlenku węgla i odpadów w Oświęcimiu i jego okolicy.

- Wyłączymy nieefektywne kotły węglowe. W związku z tym chociażby kwestia zapylenia zostanie praktycznie rozwiązana - zapowiedział prezes Warmuz w oświęcimskiej telewizji.

Jak dodał, w zakładzie zostanie jeden kocioł fluidalny, który w przyszłości również zostanie zastąpiony innym źródłem energii i wyłączony.

Pod kątem dostaw gazu do nowego bloku Synthos ma podpisaną umowę ze spółką Gaz-System w sprawie przyłączenia do sieci przemysłowej. Gaz-System w ostatnich latach wybudował specjalną nitkę gazociągu prowadzącą do oświęcimskich zakładów. W planach spółki Synthos jest całkowite przejście na energetyką bezwęglową do 2028 roku. Tym samym stara zakładowa elektrociepłownia przejdzie do historii.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie