Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawca znęcania się nad rodziną trafił do aresztu. Na razie na trzy miesiące

Monika Pawłowska
Oświęcimscy policjanci zatrzymali 42-letniego mieszkańca gminy Osiek, podejrzanego o znęcanie się nad żoną i trójką dzieci. Dzięki zebranym przez policjantom dowodom, wnioskowi prokuratora oraz decyzji sędziego, domowy agresor wprost z sądowej sali trafił do aresztu śledczego. Za przestępstwo znęcania się nad rodziną grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

W poniedziałkowy poranek (25 maja) policjanci otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej w jednym z domów jednorodzinnych w gminie Osiek (pow. oświęcimski).

- Z relacji kobiety wynikało, że nietrzeźwy mąż uderzył ją i grozi jej śmiercią

- mówi Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Mundurowi błyskawicznie udali się pod wskazany adres, gdzie zastali 39-letnią zgłaszającą, jej troje dzieci oraz nietrzeźwego 42-letniego agresora. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało dwa promile alkoholu - dodaje.

W trakcie prowadzonego postępowania, w niespełna dwie doby policjanci zebrali dowody świadczące o tym, że 42-latek od blisko roku znęcał fizycznie i psychicznie nad żoną i trojgiem dzieci. Na tej podstawie zostały mu przedstawione zarzuty znęcania.

W środę (27 maja) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Chwilę później trafił przed oblicze sędziego, który przychylił się do wniosku policji i prokuratury, wydając postanowienie o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Jeszcze tego samego dnia 42-latek trafił do jednego z aresztów śledczych. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pięciu lat więzienia.

Broń siebie i swoją rodzinę

Policja, prokuratura i sąd, chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, skutecznie izolują sprawców, którzy zagrozili życiu lub zdrowiu swoich najbliższych.

- Mając na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie apelujemy, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej

- zwraca się Małgorzata Jurecka. - Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary” - dodaje.

Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

- Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem - pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc

- przypomina Małgorzata Jurecka.

W Małopolsce działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w tym również w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – KraFOS. Działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem współfinansowane są ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

FLESZ - Coraz więcej pracowników w Polsce ma depresję

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto