Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starostwo w Oświęcimiu zapowiada kolejne kontrole. Ktoś świadomie zanieczyszcza powietrze na miastem

bok
Narada w sprawie uciążliwego fetoru
Narada w sprawie uciążliwego fetoru Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Ktoś ciągle uwalnia fetor nad miastem. Starostwo w Oświęcimiu zapowiada kolejne kontrole.

Mieszkańcy Oświęcimia ciągle skarżą się na fetor, który co kilka dni unosi się nad miastem. Kontrole prowadzone przez starostwo w Oświęcimiu i inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, jak dotąd nie pozwoliły na wykrycie źródła i sprawcy.
- Gdy postawiliśmy nasze stacje pomiarowe w miejscach, gdzie fetor był najbardziej wyczuwalny, zapach nagle zniknął. Podobnie było w przypadku zwiększonych kontroli. To znaczy, że ktoś uwalnia go świadomie - podkreślają przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Trzeba sprawdzić wszystkich bez wyjątku, którym wydaliśmy pozwolenie na działalność - zaznacza z kolei starosta oświęcimski Józef Krawczyk.

Mobilne laboratorium z odsieczą


W starostwie w Oświęcimiu odbyło się ostatnio trzecie spotkanie w tej sprawie z udziałem służb powiatowych, straży pożarnej, policji, sanepidu, powiatowego lekarza weterynarii, straży miejskiej.
- Zawężamy krąg podejrzanych. Informacje pozyskane w ostatnim czasie pozwalają postawić hipotezę, że źródłem uciążliwego fetoru może być również substancja przywożona do Oświęcimia. Możliwe, że fetor pojawia się wówczas, gdy ktoś dokonuje zrzutu takiego związku chemicznego lub organicznego - podkreślił starosta oświęcimski Józef Krawczyk. – Dlatego tak ważne jest zaangażowanie samych mieszkańców Oświęcimia i okolic, którzy współpracują z nami, przekazując wszelkie podejrzenia – dodał starosta.
W sprawę fetoru mocno zaangażował się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Dzięki temu prowadzone są działania zmierzające do identyfikacji zapachu spośród 12 substancji, które są typowe dla odorów komunalnych. – Największy problem to fakt, że uciążliwy zapach nie występuje regularnie. Aktualnie priorytetem jest stworzenie z naszych badań mapy pomiarów, która pomoże nam zidentyfikować problem – podkreślają przedstawiciele WIOŚ.
W całej sprawie nie ma także wątpliwości, że część firm stacjonujących w rejonie Oświęcimia, gdzie fetor jest najbardziej intensywny produkuje jakąś część przykrych zapachów. – Nasze kontrole służą sprawdzeniu, czy któryś z podmiotów nie emituje tych zapachów zbyt dużo – zaznacza starosta oświęcimski.
Wkrótce do Oświęcimia zostanie sprowadzone specjalistyczne mobilne laboratorium wraz z aparaturą pomiarową, które rozstawione będzie na terenie występowania fetoru. Badania prowadzone będą na miejscu przez specjalistów z zakresu identyfikowania substancji lotnych.
Kolejnym krokiem wspólnego działania służb będzie także kontrola kanalizacji - rur otwartych i zamkniętych na terenie występowania fetoru oraz szczegółowe pomiary odcinków technologicznych części zakładów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto