MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stawki obie czy nie?

Elżbieta CEGŁA
Niespełna 24 euro wynosi w Polsce podatek akcyza, jaką obłożone są papierosy. Minimum w krajach Unii Europejskiej to 64 euro i poziom ten musimy osiągnąć przed 1 stycznia 2009 r.

Niespełna 24 euro wynosi w Polsce podatek akcyza, jaką obłożone są papierosy. Minimum w krajach Unii Europejskiej to 64 euro i poziom ten musimy osiągnąć przed 1 stycznia 2009 r., wynegocjowano bowiem okres przejściowy do końca 2008 r. Przez najbliższe lata papierosy i tak będą drożeć, przede wszystkim ze względu na zmieniający się podatek akcyzowy. Pytanie tylko, jak go zmieniać, są bowiem różne koncepcje proponowane przez producentów.

Projekt rządowy

Odmienny jest też projekt rządowy. Zakłada on maksymalne stawki podatku akcyzowego: kwotową na poziomie 120 zł/1000 papierosów, zaś procentową od 25 do 50 50 proc. z możliwością obniżania. W projekcie nie ma mowy o obowiązku wprowadzenia minimalnej kwoty akcyzy, a stawki na tytoń do palenia mogą być ustalane w inny sposób niż na papierosy. Brak też definicji produktów tytoniowych, czyli przedmiotu opodatkowania.

Philip Morris za obecnym systemem

Przed tygodniem pisaliśmy o propozycji koncernu Philip Morris Polska, który opowiada się za utrzymaniem obecnego systemu naliczania akcyzy na papierosy, czyli utrzymanie stawki procentowej przy podwyższaniu jedynie stawki kwotowej. Amerykański koncern jest też zwolennikiem wprowadzenia minimalnej kwoty akcyzy na papierosy oraz identycznego (jak na papierosy) systemu opodatkowania tytoniu do palenia.

Prezes Philip Morris Polska Jacek Olczak uzasadnia to stanowisko m.in. tym, że podwyższanie stawki procentowej akcyzy uzależni wpływy podatkowe do kasy państwa od polityki cenowej producentów, stąd propozycja podwyższania tylko części kwotowej. Poza tym propozycje rządowe mogą ograniczyć kontraktację polskiego tytoniu, a więc dochody plantatorów.

Grupa ,pięciu" chce inaczej

Odmienne stanowisko prezentuje pięciu innych producentów papierosów: Reemtsma Polska SA, Scandinavian Tobacco SA, Altadis Polska SA, Praxis oraz jedyne w tym gronie państwowe Zakłady Tytoniowe w Lublinie. Trzy pierwsze spółki wysłały w tej sprawie pismo do posła Wiesław Kaczmarek, przewodniczącego podkomisji rozpatrującej rządowy projekt ustawy o akcyzie. Z przekazanego nam stanowiska wynika, że grupa tych producentów jednoznacznie opowiada się przede wszystkim za jednoczesnym obniżaniem obu stawek podatkowych: procentowej i kwotowej. To optymalne rozwiązanie dla wszystkich konkurujących interesów, jest ogólnie neutralne podatkowo i sprawiedliwe w stosunku do wszystkich producentów.

Będzie sprawiedliwiej

- Przyjęcie rozwiązania, w którym obie stawki podatku akcyzowego będą rosły równomiernie o ten sam wskaźnik jest wyjściem sprawiedliwym dla wszystkich oraz korzystnym dla budżetu. Pozwoli zachować różnice cenowe pomiędzy markami tanimi i drogimi, przez co ograniczy konsumpcję papierosów z przemytu - uważa Mariola Krzyżaniak, kierownik ds.korporacyjnych Reemtsma Polska SA.

Podobne argumenty przytacza Marta Skłodowska, menedżer ds. korporacyjnych Altadis Polska SA, spółki z blisko 12-procentowym udziałem w rynku.

Droższe tańsze, czyliÉ

Jerzy Szul ze Scandinavian Tobacco SA przytacza liczby z poprzednich trzech lat. Od 2000 r. sprzedaż tańszych marek spadła z ok. 53,5 proc. do 46,1 proc. w ub. r., podczas gdy np. papierosów typu king size utrzymała się na zbliżonym poziomie (średnio 22 proc.). To właśnie skutek wzrostu tylko stawki kwotowej akcyzy, przez co tańsze papierosy drożeją do tego stopnia, że bardziej opłaca się kupić te przemycane. Papierosy tanie produkuje się przede wszystkim z polskiego tytoniu, jeśli więc z rynku zaczną znikać te marki, to i ze skupem tytoniu będzie coraz gorzej.

Związki też za równością

Mając to na uwadze, za równomiernym wzrostem obu stawek opowiada się również Krajowy Związek Plantatorów Tytoniu oraz Federacja Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Tytoniowego. W pismach do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rolnictwa uzasadniają, że podwyższanie tylko stawki kwotowej akcyzy powoduje rosnące obciążenie tańszych gatunków papierosów, a więc wyższą ich cenę, która w pewnym momencie staje się zaporową i ogranicza popyt.

Oba związki opowiadają się także za równym stosowaniem stawek maksymalnych na tytoń do skrętów, do palenia oraz na cygara i cygaretki w wysokości minimum wymaganego przez unijną dyrektywę.

Zapewnić równowagę

Reemtsma Polska S., Scandinavian Tobacco SA, Altadis Polska SA piszą do członków sejmowej podkomisji także i o tym, by do projektu ustawy o akcyzie wprowadzić podatek minimalny na poziomie 90 proc. najbardziej popularnej cenowo kategorii papierosów. Zapewni to, ich zdaniem, równowagę interesów krajowych, rządu, konsumentów, producentów, handlu i przemysłu. Stanowi także optymalne rozwiązanie dla polskiego rynku i jest obecnie przewidziane przez polskie ustawodawstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto