Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy w Oświęcimiu wzięli pod lupę kierowców łamiących przepisy na parkingach na miejscach dla niepełnosprawnych. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Korzystanie na parkingach w Oświęcimiu z miejsc wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych przez kierowców nieuprawnionych stało się problemem
Korzystanie na parkingach w Oświęcimiu z miejsc wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych przez kierowców nieuprawnionych stało się problemem Bogusław Kwiecień
Korzystanie na parkingach w Oświęcimiu z miejsc specjalnie wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych przez kierowców nieuprawnionych stało się problemem. Zajęła się nim Straż Miejska w Oświęcimiu, która przy tej okazji przypomina zasady korzystania z niebieskich kopert w takich miejscach. Warto dodać, że za złamanie przepisu grozi wysoki mandat i punkty karne.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu przypomina przepisy

Podstawą do korzystania ze specjalnie wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych jest tzw. karta parkingowa, którą należy umieścić w samochodzie. Komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu Joanna Brania przypomina obowiązujące przepisy.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym stanowi, że kartę parkingową wydaje się:

  • - osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  • - osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  • - placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Parkowanie pojazdu bez takiego identyfikatora lub posługiwanie się nim bez osoby, na którą zastał on wydany jest wykroczeniem skutkującym wysoką grzywną oraz punktami karnymi dopisanymi do konta kierującego pojazdem - podkreśla Joanna Brania.

Jeżeli kierujący korzysta z karty parkingowej wystawionej na inną osobę, parkowanie pojazdem na miejscu dla osób niepełnosprawnych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy korzysta z miejsca razem z osobą, na którą identyfikator został wydany. Można więc podwieźć potrzebującą osobę na zakupy, czy do innej instytucji, z której usług chce skorzystać. Jeśli jednak podróżuje się samemu i to nie na nas wydany jest niebieski identyfikator, nie możemy korzystać z uprawnień, z którymi jest on powiązany.

I właśnie te zasady są przedmiotem kontroli oświęcimskich strażników. Jest bowiem sporo skarg na parkujących bez uprawnień przed sklepami czy placówkami służby zdrowia.

Wysokie mandaty za łamanie przepisów na niebieskich kopertach

Mandat za parkowanie na kopercie dla osoby nie posiadającej uprawnień wynosi 800 zł. Oprócz kary pieniężnej kierowca dostanie też 5 punktów karnych.

- Wykroczeniem jest również posługiwanie się cudzą kartą parkingową, za które nakładana jest grzywna w postępowaniu mandatowym w wysokości 400 zł. Jednak jeżeli kierujący samochodem dodatkowo zajmie kopertę dla niepełnosprawnych, to zostanie ukarany mandatem w wysokości 1200 zł - zaznacza Joanna Brania.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto