Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świadectwo energetyczne budynku lub lokalu – nowe obowiązki właściciela lub zarządcy

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Od 28 kwietnia 2023 roku wprowadzono nowe obowiązki dla właścicieli oraz zarządców budynków i lokali w zakresie obowiązku sporządzania i posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej
Od 28 kwietnia 2023 roku wprowadzono nowe obowiązki dla właścicieli oraz zarządców budynków i lokali w zakresie obowiązku sporządzania i posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Od 28 kwietnia 2023 roku, w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994 roku – prawo budowlane, wprowadzono nowe obowiązki dla właścicieli oraz zarządców budynków i lokali w zakresie obowiązku sporządzania i posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej (zwanego potocznie: świadectwem energetycznym). Jakie - wyjaśnia to radca prawny Wojciech Stypułkowski z kancelarii Lex Projects.

Świadectwo energetyczne jest to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania budynku lub części budynku (lokalu, np. mieszkania w bloku) na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu (tj. energię niezbędną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, oświetlenia i klimatyzacji). Informacje zawarte w świadectwie pozwalają określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszty energii związane z użytkowaniem budynku lub lokalu.

Nowe przepisy nakładają obowiązek posiadania i przekazania świadectwa energetycznego przez właściciela lub zarządcę w przypadkach gdy dochodzi do zbycia lub wynajęcia budynku lub lokalu (prawa własności budynku lub lokalu, spółdzielczego prawa do lokalu). Świadectwo należy przekazać przy zawarciu umowy zbycia lub umowy najmu, a w przypadku umowy zbycia, notariusz ma obowiązek odnotować fakt przekazania świadectwa dla nabywcy w akcie notarialnym. Nieprzekazanie świadectwa zagrożone jest karą grzywny.

Dodatkowo, gdy dla budynku lub lokalu zostało sporządzone świadectwo energetyczne, to już w ogłoszeniu lub reklamie dotyczących sprzedaży lub najmu budynku lub lokalu należy podawać informacje dotyczące wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową i nieodnawialną energię pierwotną, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2.

Sporządzenie świadectwa energetycznego dotyczy osób prywatnych i deweloperów

Obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego obciąża również inwestorów indywidualnych oraz deweloperów – świadectwo trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie (z wyjątkiem domów mieszkalnych o powierzchni do 70 m2, wybudowanych dla własnych celów mieszkaniowych).

Świadectwo energetyczne może zostać sporządzone przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia, która jest wpisana na powszechnie dostępną listę Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Świadectwo energetyczne może być wydane w formie papierowej lub elektronicznej, otrzyma numer w centralnym rejestrze i musi być podpisane przez osobę uprawnioną.

Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia, przy czym straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub lokalu (np. modernizacja, wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku itp.).

Niesamowita kolekcja sprzętu audio pana Janusza z Olkusza
[video] 47913 [/video]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świadectwo energetyczne budynku lub lokalu – nowe obowiązki właściciela lub zarządcy - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto