Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Oświęcimiu. Patriotyczna parada, bieg i wspólne śpiewanie

bok
Święto Niepodległości w Oświęcimiu. Strefa biało-czerwona na Rynku. Patriotyczna parada ulicami miasta, bieg i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Główne uroczystości Święta Niepodległości w Oświęcimiu tradycyjnie rozpoczną się mszą święta w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych księży salezjanów (o godz. 9). Później w patriotycznej paradzie (godz. 11.11) mieszkańcy miasta przejdą pod obelisk Niepodległości, a następnie na plac Tadeusza Kościuszki, gdzie odbędzie się główna część obchodów narodowego święta (godz. 12). Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla mieszkańców, którzy przyjdą w tym dniu na uroczystości. W strefie biało-czerwonej obok malowania twarzy będzie można zrobić sobie zdjęcie z Józefem Piłsudskim, a na specjalnych planszach napisać swoje przemyślenia dotyczące polskości, wolności i patriotyzmu.
Oświęcim przyłączył się też do ogólnopolskiej akcji „Mamy Niepodległą”, która polega na bezpłatnym wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Autorami projektów kart pocztowych są znani graficy: Henryk Sawka, Henryk Chmielewski - Papcio Chmiel i Jan Konarzewski. Kartki są dostępne w Wydziale Promocji Urzędu Miasta w poniedziałek (w godzinach urzędowania). Z kolei 11 listopada będą na stoisku w strefie biało- czerwonej (godz. 9 - 12). Więcej o akcji na www.um.oswiecim.pl. W tym dniu Muzeum Zamek będzie czynne dla zwiedzających od 11 do 15. Zwiedzanie muzeum i wieży będzie bezpłatne. W biało-czerwonej strefie będzie można pomalować także twarz w barwach narodowych, otrzymać papierową chorągiewkę, białe i czerwone baloniki oraz kotyliony. Na specjalnych planszach będzie można wpisać swoje przemyślenia dotyczące patriotyzmu, polskości, wolności. Będzie też można zrobić sobie zdjęcie z Józefem Piłsudskim. Osoby w najbardziej oryginalnych biało-czerwonych strojach, które zgłoszą się do strefy otrzymają polską flagę (liczba flag ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).
Odbędzie się także konkurs fotograficzny dla wszystkich, którzy wezmą udział w paradzie patriotycznej 11.11.14 i wyrażą patriotyzm swoim ubiorem. Więcej informacji i regulamin konkursu na www.um.oswiecim.pl.
W programie obchodów jest także szereg imprez towarzyszących: niedz. 15 „Spotkanie patriotyczne przy Mauzoleum rodziny Hallerów w Dworach” - spotkanie dla mieszkańców z aktywnym udziałem Koła Gospodyń w Dworach oraz młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum OTO w Dworach;
poniedziałek, godz. 12 "Wspólne śpiewanie" z udziałem młodzieży z oświęcimskich szkół, wstęp wolny (OCK, sala widowiskowa), a o 13 „Niepodległościowe spotkanie patriotyczne” dla przedstawicieli Związku Inwalidów Wojennych RP - oddział Oświęcim, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Miejskie Oświęcim, Związku Sybiraków - Koło Oświęcim, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz służb mundurowych, wstęp za zaproszeniami (OCK, sala konferencyjna).
Imprezy sportowe: wtorek 15 - „Jedenastka na 11 listopada” - bieg niepodległościowy im. płk. Władysława Kiełbasy na dystansie 11 km po oświęcimskich bulwarach. Start (o godz. 15) i meta na Rynku Głównym w Oświęcimiu; turniej tenisa stołowego (9 - 15).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto