Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepionka ze śliny komara pomoże uniknąć kolejnych epidemii? Będzie uniwersalna. "Przełomowy wynik badań"

D
Jessica Manning wraz z zespołem pracuje nad uniwersalną szczepionką, która może powstrzymać kolejne epidemie.
Jessica Manning wraz z zespołem pracuje nad uniwersalną szczepionką, która może powstrzymać kolejne epidemie. iStock
Jessica Manning postanowiła stworzyć szczepionkę, korzystając z patogenów obecnych w ślinie komara. Jej idea ewoluowała i zaangażowała zespół naukowców do pracy nad uniwersalną szczepionką, która miałaby chronić przed jakimkolwiek wirusem przenoszonym przez owady. Pierwsze wyniki eksperymentów dały zaskakujący rezultat. Inni naukowcy patrzą na prace Manning z zachwytem. - To fundamentalne badania - stwierdzają.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, na podstawie idei Manning, stworzona zostanie uniwersalna szczepionka, chroniąca ludzi przed:

  • malarią
  • dengą
  • gorączką chikungunya
  • wirusem Zika
  • żółtą gorączką
  • Wirusem Zachodniego Nilu
  • wirusem Mayaro
  • i innymi patogenami, które insekty wstrzykują do organizmu człowieka.

- Potrzebujemy innowacyjnych metod, a taka szczepionka byłaby Świętym Graalem - powiedziała Manning, w której głowie przed pięciu latu wykiełkowała idea opracowania uniwersalnej szczepionki na podstawie cząsteczek białka w ślinie.

Reuters informuje, że w czwartek, 11 czerwca, czasopismo akademickie "The Lance" opublikowało wyniki pierwszych prób klinicznych przeprowadzonych na człowieku. Eksperyment wykazał, że szczepionka stworzona na podstawie śliny widliszka z rodziny komarowatych (przenoszącego malarię) jest bezpieczna, stymuluje produkcję przeciwciał i reakcję komórkową w organizmie człowieka.

- To wielkie i ważne dzieło - ocenił Michael McCracken na łamach Reuters.com. - Komary to jedne z najgroźnniejszych zwierząt na Ziemi - stwierdził naukowiec, który nie należy do zespołu Manning.

McCracken zajmuje się badaniem wirusów rozprzestrzenianych przez komary w Walter Reed Army Institue of Research in Maryland. Pierwsze rezultaty prac grupy Manning nazywa "fundamentalnymi".

Pandemia koronawirusa zwróciła większą uwagę na choroby infekcyjne oraz badania nad szczepionkami. Szacuje się, że po zakażeniu SARS-CoV-2 na świecie zmarło ok. 420 tys. osób. Liczba zakażonych oscyluje wokół 7 milionów. Według Światowej Organizacji Zdrowia malaria zabija rocznie 400 tys. ludzi.

Przełomowe myślenie o szczepionce Jessiki Manning polega na skoncentrowaniu się na tzw. wektorze, a nie patogenie. Wektorem jest żyjące stworzenie, które rozprzestrzenia chorobę, np. komar. To one są odpowiedzialne za transmisję wirusa między ludźmi lub od zwierząt do ludzi. Istniejące szczepionki skupiają się na patogenie, Manning interesuje wektor. Jej zdaniem to klucz do stworzenia uniwersalnej szczepionki.

Idea polega na przyzwyczajeniu organizmu do substancji wstrzykiwanej przez insekty (ich śliny) i osłabianiu lub zapobieganiu infekcji.

Źródło: Reuters.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepionka ze śliny komara pomoże uniknąć kolejnych epidemii? Będzie uniwersalna. "Przełomowy wynik badań" - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto