Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Oświęcimiu dostał respiratory, ale nie można ich użyć. Są w paczkach i teraz musi je złożyć anestezjolog [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Oświęcimski szpital wiodącą placówką w regionie w walce z COVID-19.
Oświęcimski szpital wiodącą placówką w regionie w walce z COVID-19. Szpital Powiatowy w Oświęcimiu
Choroba COVID-19 to u wielu pacjentów walka o każdy o oddech. U części zakażonych śmiertelnym koronawirusem konieczne jest zastosowanie tzw. „sztucznego płuca”, czyli respiratora. Z 13 przesłanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, działają zaledwie sześć Składa je jeden z anestezjologów ze szpitala, bo chorzy mogli by nie doczekać się. Specjalistyczna firma, która powinna to zrobić dała termin po 15 listopada.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem i potrzeby szpitali

Ostatniej doby badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1749 osób w województwie małopolskim. W zachodniej Małopolsce odnotowano 162 nowe przypadki, Jak podała wczoraj Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, w całej Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 46 464 osób. Zmarło kolejnych siedem osób, a w całym województwie od początku trwania pandemii już 656 osób.

Wraz ze wzrostem liczby hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, rosną potrzeby małopolskich szpitali. Pomiędzy 20 września a 20 października liczba zajętych łóżek respiratorowych w Małopolsce wzrosła blisko siedmiokrotnie: z 20 do 132, a w ostatnich dniach przekroczyła 200.

Małopolska dysponuje dość dużą liczbą respiratorów, w szpitalach są 992 takie urządzenia, oraz 122 respiratory transportowe. W ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej zakupiono 117 respiratorów, w ostatnich dniach 80 respiratorów i 100 kardiomonitorów z Agencji Rezerw Materiałowych.

W minioną środę 13 respiratorów i kardiomonitory trafiły do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Niestety są w częściach i wymagają złożenia.

Oświęcimski szpital wiodącą placówką w regionie w walce z COVID-19

W związku z decyzją wojewody małopolskiego o przekształceniu powiatowej lecznicy w wiodąca placówkę w Małopolsce zachodniej w walce z koronawirusem, już w październiku trzy oddziały wewnętrzne zamieniono w covidowe.

- Obecnie w szpitalu mamy 10 łóżek  dla pacjentów z podejrzeniem SARS-CoV-2 , 75 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz 20 łóżek intensywnego nadzoru medycznego

- informuje Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. - Wzrastające potrzeby w każdym dniu stawia przed szpitalem wyzwanie zwiększenia łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 do ilości 100 sztuk - dodaje.

Łóżka dla zakażonych koronawirusem, to nie wszystko, potrzebny jest sprzęt ratujący życie i zdrowie.

- Dlatego też cały czas doposażamy szpitale w sprzęt specjalistyczny, w tym w respiratory, na bieżąco przekazując również środki ochrony osobistej – informuje Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. - Szpitale otrzymują respiratory i kardiomonitory według zgłoszonego przez siebie zapotrzebowania – dodaje.

W ostatnich dniach do oświęcimskiego szpitala dotarł kolejny sprzęt: 13 respiratorów i kardiomonitory. Tylko, że w częściach i by mogły zostać użyte, trzeba je złożyć a to bardzo delikatne urządzenia i potrzeba do nich "ręki fachowca".

W oświęcimskim szpitalu składaniem respiratorów zajmuje się... anastezjolog

- Szpital posiada w obecnej chwili 101 kardiomonitorów. Jest 14 respiratorów, kolejne są przygotowywane do pracy

- mówi dyrektor Edward Piechulek. - Otrzymane respiratory faktycznie wymagają złożenia. Dotychczas złożone funkcjonują bez problemów, pozostałe są systematycznie montowane i przekazywane do użytkowania - dodaje.

Własnymi siłami szpital zmontował do tej pory sześć respiratorów, bo producent respiratorów może to zrobić, ale dopiero po 15 listopada. Na montażu urządzeń ratujących życie anestezjolog spędził kilkanaście godzin.

FLESZ - Koronawirus najniebezpieczniejszy w historii. Uważaj na siebie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto