MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Oświęcimiu wzbogacił się o łóżka dla rodziców, którzy czuwają przy swoich dzieciach na szpitalnych oddziałach. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Do szpitala w Oświęcimiu trafiło pięć łóżek dla rodziców małych pacjentów przekazanych przez Fundację Ronalda McDonalda
Do szpitala w Oświęcimiu trafiło pięć łóżek dla rodziców małych pacjentów przekazanych przez Fundację Ronalda McDonalda Archiwum Dariusza Linerta
Do Szpitala Powiatowego im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu trafiło pięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoich dzieciach podczas ich hospitalizacji na oddziałach pediatrycznych.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Oświęcimiu

Spanie na wygniecionych materacach, twardych krzesłach i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność dla rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Stąd idea akcji prowadzonej od 2015 roku przez Fundację Ronalda McDonalda o przekazywaniu do szpitali łóżek dla rodziców lub opiekunów małych pacjentów.

Darowiznę w postaci pięciu łóżek dla oświęcimskiego szpitala sfinansował Dariusz Linert, franczyzobiorca McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała już 1398 łóżek do 94 szpitali w całej Polsce.

Są to łóżka wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Można z nich korzystać często w ciasnych salach szpitalnych.

- Są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce. W tym roku łączą siły ponownie i podarują ponad 315 łóżek dla rodziców ponad 50 szpitalom.

- Czuję, że mogę pomóc nie tylko finansowo, ale także emocjonalnie, wspierając program, który umożliwia rodzicom komfortowy pobyt na oddziale i towarzyszenie swojemu dziecku w chorobie. Stała obecność wyspanego rodzica jest dla dziecka niezastąpiona – podkreśla Dariusz Linert, franczyzobiorca McDonald’s Polska.

Obecność rodziców ważna dla małych pacjentów

Za przekazany dar w imieniu szpitala podziękował dr n. med. Andrzej Jakubowski, dyrektor ds. lecznictwa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

- Naszym celem jest przede wszystkim wyleczyć małego pacjenta, ale również stworzyć warunki dla ich opiekunów, którzy będą mogli spędzać czas przy swoich dzieciach zapewniając im dodatkową opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki wsparciu Fundacji zostanie zwiększony komfort pobytu rodziców na oddziałach podczas hospitalizacji ich dziecka – powiedział dyrektor Andrzej Jakubowski.

Fundacja Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 62 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków.

Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

Program „NIE nowotworom u dzieci" skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce dwa Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć dwadzieścia pięć rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności.

Krakowski Dom w ciągu ponad ośmiu lat swojej działalności przyjął 727 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu w Warszawie trwał 575 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto