Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablice pamięci poświęcone bohaterom z Brzeszcz, którzy nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz - Birkenau [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Strona Starostwa Powiatowego Oświęcim
Dwie tablice poświęcone mieszkańcom niosącym pomoc więźniom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau stanęły w Brzeszczach. Upamiętniają one Marię Bobrzecką i Jana Nosala.

Tablice pamięci znajdują się przy dawnym ośrodku zdrowia w Brzeszczach. Pierwsza przedstawiająca postać Jana Nosala powstała z inicjatywy Forum Bezpartyjnych „Brzeszczot”, a sfinansowała ją gmina. Drugą poświęconą Marii Bobrzeckiej ufundowało Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

W uroczystym odsłonięciu tablic wzięli udział: Grzegorz Baczkowski – jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i burmistrz Brzeszcz Radosław Szot.

Zapłacili najwyższą cenę

Wielu mieszkańców Brzeszcz za swoją działalność w trakcie okupacji niemieckiej zapłaciło najwyższą cenę, jak Jan Nosal i jego żona Gabriela, którzy zginęli w Auschwitz. Jan Nosal przed wojną był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, reprezentantem górników. Duża popularność w Brzeszczach, ale także w okolicy sprawiła, że w 1928 r. został wybrany posłem na Sejm RP.

- Gdy zaczęła się okupacja, natychmiast zaangażował się w działalność konspiracyjną

- podkreśla Grzegorz Siuta, prawnuk Jana Nosala.

Konspiratorzy pomagali m.in. w kontaktach więźniów z ich rodzinami, w organizacji ucieczek z obozu. Wśród relacji z okresu okupacyjnego w Brzeszczach często pojawia się nazwisko Marii Bobrzeckiej, aptekarki, która do działalności konspiracyjnej przystąpiła w 1940 r. To właśnie przekazywane od niej leki i materiały opatrunkowe ratowały życie więźniom Auschwitz. Pod pseudonimem „Marta” działała w grupie PPS, współdziałając m.in. w siatce z Janem Nosalem oraz wspierając działających na tym terenie żołnierzy Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej.

Długa lista

W Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau podkreślają, że ta lista osób z gminy Brzeszcze zaangażowanych w działalność konspiracyjną jest bardzo długa, ale naocznych żyjących świadków tej historii jest coraz mniej.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeszcze.naszemiasto.pl Nasze Miasto