Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry: przewodnik nie dla każdego

Halina Kraczyńska
Tatrzański Park Narodowy zamierza zliberalizować w przyszłym roku przepisy dotyczące obowiązku wynajmowania przewodnika w Tatrach. Obowiązek będzie dotyczył jedynie grup osób poniżej 18. roku życia. Jednak Maciej Zimowski, prowadzący akcję społeczną "Wolne przewodnictwo" uważa, że jest to niezgodne z obowiązującym prawem i każda grupa zmuszona do wynajęcia przewodnika będzie mogła oddać sprawę do sądu i wygrać. Domaga się likwidacji absurdu tzw. przymusu przewodnickiego.

- Park może zostać pozwany nie tylko za wypadek na szlaku, ale, co jest dużo bardziej prawdopodobne, przez organizatora wycieczki, którego bezprawnie zmusi do wynajęcia niechcianego przewodnika. Bynajmniej nie na jakiś niebezpieczny szlak, tylko na przykład na spacer asfaltem do Morskiego Oka - tłumaczy na swoim blogu Zimowski.

Paweł Skawiński, dyrektor TPN, przyznaje, że od 1 stycznia nie będzie jednoznacznych, oczywistych podstaw prawnych do utrzymania przymusu przewodnickiego.

- Rozporządzenie z 1997 roku o bezpieczeństwie osób przebywających w górach, które nakładało na zorganizowane grupy obowiązek wynajmowania przewodnika, było aktem wykonawczym do ustawy o kulturze fizycznej - tłumaczy dyrektor Skawiński. - Tę zastąpiła ustawa o sporcie. Od nowego roku niknie podstawa prawna egzekwowania obowiązku wynajmowania przewodnika w Tatrach.

Teraz jedyna możliwość, aby przymus przewodnicki pozostał, to zarządzenie dyrektora parku określające zasady udostępniania obszaru parku. Może je wydać, ale nie musi. Jednak i tu prawnicy, jak mówi dyrektor, zastanawiają się, na które przepisy ma się powołać dyrektor przy wydawaniu zarządzenia.

- Jednak wydam stosowne zarządzenie - podkreśla Skawiński. - Według mnie, gdybym tego nie zrobił, popełniłbym grzech zaniechania. Spróbuję, jeżeli za to trafimy do sądu, to trudno. Zrezygnujemy wtedy.

TPN konsultuje sprawę zarządzenia z prawnikami. Przed dyrektorem bowiem jest wiele kwestii do rozstrzygnięcia w tym akcie prawnym, m.in. stworzenie precyzyjnej definicji "grupy", czyli kto po Nowym Roku musi wynająć przewodnika, jak zapisać obowiązek wynajęcia przewodnika, kogo ma on dotyczyć i jakiej przestrzeni.

- Osobiście skłaniam się do tego, by dotyczył on wycieczek szkolnych, gdy uczestnicy nie ukończyli 18. roku życia - tłumaczy dyrektor Parku.

Jego zdaniem przewodnicy nie tylko odpowiadają za bezpieczeństwo prowadzonej grupy, ale też uczą młodych ludzi, jak zachować się w górach, opowiadają o przyrodzie, pilnują, by tej przyrodzie nie robiono krzywdy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto