Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unia Oświęcim mocno wspierała Małopolskę, która wygrała pierwszą edycję Polskiej Ligi Pływackiej

Jerzy Zaborski
Katarzyna Górniak powoli wraca do formy po długim leczeniu kontuzji.
Katarzyna Górniak powoli wraca do formy po długim leczeniu kontuzji. Fot. Jerzy Zaborski
Małopolska wygrała pierwszą edycję Polskiej Ligi Pływackiej w Krakowie na krótkim basenie. W kadrze wojewódzkiej wystąpili zawodnicy Unii Oświęcim, czyli pięć dziewcząt i czterech chłopców.

Jak zwykle jedną w wiodących postaci Unii w kadrze Małopolski był kraulista Wojciech Wojdak, który wygrał wyścig na 400 m (3.47.78). Po raz drugi na krótkim basenie w bezpośredniej rywalizacji pokonał konkurencję ze Szczecina, czyli Pawła Furtka i Filipa Zaborowskiego.

Jednak w wyścigu na 800 m Wojdak był już czwarty (7.57.44), przegrywając ze szczecińskim tercetem. Wygrał Marcin Kaczmarski przed Filipem Zaborowskim i Pawłem Furtkiem. - _Wojtek był po chorobach, więc w Krakowie zabrakło mu trochę wytrzymałości _– ocenił Przemysław Ptaszyński, trener zawodnika.

Była to pierwsza edycja ligi, mająca wypełnić w kalendarzu pływackim brak rywalizacji drużynowej. Przed laty w Spale rozgrywano klubowy Puchar Polski, rozgrywany w grudniu po zimowych mistrzostwach Polski.

W klasyfikacji open reprezentacja Małopolski wyprzedziła Dolnośląskie i Zachodniopomorskie. Wśród mężczyzn wygrała Małopolska, wyprzedzając Zachodniopomorskie i Dolnośląskie. Tylko w rywalizacji kobiet Małopolska była druga, przegrywając z Dolnośląskiem. Na najniższym stopniu podium była Łódź.

Z oświęcimianek dzielenie walczyła Kamila Kunka, która na 200 m kraulem była druga (2.03.25), przegrywając tylko z Alicją Tchórz. Z kolei na 400 m tym samym stylem była trzecia (4.22.31), przegrywając z Klaudią Naziębło (Dolnośląski OZP) i Pauliną Piechotą (Łódzki OZP). - Wiadomo, że wśród dziewcząt prym wiodły zawodniczki Dolnśląskiego OZP _– zwraca uwagę Piotr Woźnicki, jeden z trenerów Unii. - Dla Małopolski punktowała też powracająca do zdrowia Kasia Górnika, która punktowała w stylu grzbietowym – mówiąc te słowa trener Woźnicki miał na myśli starty na 50 m (3. miejsce, z czasem 28.86) i 100 m (2. miejsce, z czasem 1.02.87)._

Przy wyliczaniu wyników dziewcząt nie sposób pominąć Joanny Janiczek, która może była i poza podium, ale punktowała dla Małopolski (do klasyfikacji wojewódzkiej liczono dwa najlepsze wyniki uzyskane w regionie). Była piąta na 50 m kraulem (25.98) i na tej samej pozycji ukończyła wyścig na 50 m stylem motylkowym (28.22). Z kolei czwarte lokaty zajmowała na 100 m motylkiem (1.03.19) i 200 m motylkiem (2.19.81).

Walka o prymat toczyła się do ostatniego wyścigu, czyli sztafet mieszanych 4x50 m stylem zmiennym, w których krakowian Mateusza Wysoczyńskiego i Marcina Suzina uzupełniały oświęcimianki Katarzyna Górniak z Joanną Janiczek. - Otrzymaliśmy dyskwalifikację, którą sędziowie nie bardzo próbowali wyjaśnić, a wiadomo, że sztafety są najwyżej punktowane. Na szczęście wcześniej wypracowana zaliczka wystarczyła do wygrania Ligi przez Małopolskę – tłumaczy Piotr Woźnicki.

Ze względu na koszty obsada pierwszej edycji PLP miała kadłubową obsadę, jeśli chodzi o reprezentacje, bo gwiazdy pływania dopisały, ale działacze krajowej centrali liczą, że jesienią w Opolu, także na krótkim basenie, będzie lepiej. Są przymiarki, aby w przyszłości wiosenna edycja Ligi była otwarciem sezonu na długim basenie, a nie jak teraz zakończeniem rywalizacji na krótkim. Jak będzie ostatecznie? Wszystko zweryfikuje życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto