Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowa mozaika w Chełmku w nowej odsłonie. Skórzane dzieło po renowacji znalazło się w chełmeckiej hali sportowej. ZDJĘCIA

oprac. BOK
Niezwykłe skórzane dzieło znalazło nowe miejsce w Hali Widowisko-Sportowej w Chełmku. Wcześniej pracownicy MOKSiR-u zdemontowali je ze ściany w hali dawnej fabryki obuwia i poddali renowacji
Niezwykłe skórzane dzieło znalazło nowe miejsce w Hali Widowisko-Sportowej w Chełmku. Wcześniej pracownicy MOKSiR-u zdemontowali je ze ściany w hali dawnej fabryki obuwia i poddali renowacji MOKSiR Chełmek
Unikatowa mozaika ze skóry obuwniczej, którą niedawno na terenie byłych Południowych Zakładów Przemysłu Skórzanego w Chełmku odkryli pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji jest już po renowacji i w nowym miejscu. Teraz to skórzane dzieło można oglądać w chełmeckiej Hali Widowisko-Sportowej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dzieło skórzane z Chełmka jedyne takie w Polsce, a może i w Europie

Cała kompozycja ma ok. 20 metrów kwadratowych. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku natrafili na nią w klatce schodowej łączącej hale po dawnej fabryce obuwia.

- Dzięki życzliwości szefów Zakładu Usług Technicznych "Promech" S.C. po demontażu i zabiegach renowacyjnych trafiła do Hali Widowiskowo-Sportowej. W ten sposób ta wyjątkowa praca pozostanie częścią kulturowego dziedzictwa naszej miejscowości

- zaznacza Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.

Wszystkie prace wykonali pracownicy i współpracownicy MOKSiR-u: Piotr Iwo Cebrat, Jacek Stokłosa, Łukasz Ciejek.

Mozaika, jako technika sztuki, znana była już w starożytności. Klasycznym ich tworzywem pozostaje szkło, kamień lub ceramika. Ta chełmecka wyróżnia się walorami artystycznymi oraz materiałem, z którego została wykonana. - Jest kompozycją złożoną z ogromnej ilości barwnych skrawków i kawałków skór. Utrzymana w stonowanej gamie ugrów, brązów, żółci i bieli, ukazuje siatkę geograficzną ziemi z rozmieszczonymi w jej obrębie wizerunkami butów - opisuje szef MOKSiR-u sam będący artystą.

Chełmecką mozaikę koniecznie chcieli kupić Kanadyjczycy

Jest ich 24 i przedstawiają modele obuwia produkowanego przez PZPS Chełmek pod koniec lat 80. XX wieku. Pomysłodawcą oraz twórcą projektu był Józef Put, plastyk i szef ówczesnej sekcji plastycznej działającej w strukturze Zakładowego Ośrodka Kształcenia i Informacji PZPS Chełmek. Wspólnie z nim, mozaikę realizowały plastyczki – Elżbieta Sworzeniowska, Eugenia Remsak, Józefa Preinl, a kwestiami technicznymi i montażowymi zajmowali się Stanisław Słowiński i Jan Sworzeń. Wiadomo, że mozaika powstała w latach 80. ub. wieku, ale nie udało się ustalić dokładnej daty jej odsłonięcia.

W pamięci autorów, którymi podzielili się wspomnieniami na łamach "Echa Chełmka" zachowało się kilka ciekawych wątków i epizodów. Dziełem zespołu były jeszcze dwie inne, podobne realizacje, których los nie jest obecnie znany. Impulsem do ich powstania nie była dyrektywa władz, lecz inwencja plastyków, na co dzień pokrywających miejskie i fabryczne mury, okolicznościowymi malowidłami. Odsłonięcie pierwszej mozaiki, wspomina Put, wprowadziło dyrekcję w zachwyt do tego stopnia, że posypały się premie. Elżbieta Sworzeniowska zapamiętała kanadyjskich kontrahentów, pragnących nabyć ją za wszelką cenę.

Opinie o wyjątkowości dzieła w skali kraju, Europy, a może i świata podziela również prof. Andrzej Tobis, uznany artysta, wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Symbolicznego znaczenia nabiera fakt, że odkrycie zbiegło się z 90. rocznicą powstania pierwszej w Polsce fabryki obuwia w Chełmku.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto