Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość w Brzeszczach Borze w 78. rocznicę powstania karnej kompanii kobiet KL Auschwitz [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zbiory Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci
Przed historycznym budynkiem w Brzeszczach Borze odbyły się obchody 78. rocznicy utworzenia przez Niemców karnej kompanii kobiet w obozie Auschwitz. Wiele więźniarek nie przeżyło tej obozowej gehenny.

Powstanie karnej kompanii kobiet wiązało się bezpośrednio z ucieczką 24 czerwca 1942 roku z komanda kobiecego KL Auschwitz jednej z więźniarek, Janiny Nowak.

Niemcy, by zaostrzyć dyscyplinę, zastosowali odpowiedzialność zbiorową. Wszystkim 200 kobietom z jej komanda ogolono głowy, a samo komando przekształcono w karną kompanię i 25 czerwca 1942 roku wraz z 200 Żydówkami różnych narodowości wśród których były, Słowaczki, Rosjanki, Ukrainki, Jugosłowianki, Czeszki oraz Niemki odesłano do nowo utworzonego karnego podobozu w Borze/Budach.

Znicze i kwiaty

Pamięć o tym wydarzeniu utrwala Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach, która po raz kolejny przed historycznym budynkiem, gdzie znajdowała się karna kompania, zorganizowała uroczyste obchody. W tym roku ze względu na pandemię miały one skromny charakter.

Delegacja fundacji z prezes Agnieszką Molendą, przedstawiciele Ośrodka Kultury w Brzeszczach oraz okoliczni mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą pamiątkową na budynku w Borze.

Najniższy krąg piekła

Zofia Posmysz (numer obozowy 7566), która w czerwcu znalazła się w karnej kompanii tak po wojnie wspominała pobyt tam: "jeśli Auschwitz uznać za piekło, to Bor/ Budy były jego najniższym kręgiem."

Więźniarki karnego komanda bez względu na pogodę czy porę roku pracowały przy pogłębianiu oraz oczyszczaniu brzegów pobliskich stawów z sitowia oraz tataraku, pracowały w lesie przy wyrębie drzew. Wykonywały także większość prac rolniczych na okolicznych polach. Ciężkie warunki pracy oraz okrutne traktowanie przez więźniarki funkcyjne dla wielu kończyło się śmiercią.

W drugiej połowie sierpnia 1942 r. część komanda kobiet przeniesiono do obozu żeńskiego w KL Birkenau. Po niespełna dwóch miesiącach od utworzenia karnego podobozu było to 137 polskich więźniarek. Tle zdołało przeżyć z 200 skierowanych kobiet z pierwszego transportu do karnej kompani w czerwcu.

Ostatecznie w marcu 1943 r. karne komando kobiece zostało przeniesione do obozu kobiecego w KL Birkenau, a w miejscu Karnej Kompanii Kobiet utworzono podobóz kobiecy KL Auschwitz Frauenlager Bor/Budy.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto