MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystymi obchodami Szabatu oraz koncertem kantorów rozpoczął się w Krakowie 17. Festiwal Kultury Żydowskiej

Magda Huzarska-Szumiec
Szabat to czas święty, w Dziesięciorgu Przykazań określenia "święty" używa się tylko w stosunku do tego jednego słowa. Dlatego też w każdy piątkowy wieczór w synagogach odbywa się Kabbalat Szabat - uroczysta ceremonia ...

Szabat to czas święty, w Dziesięciorgu Przykazań określenia "święty" używa się tylko w stosunku do tego jednego słowa. Dlatego też w każdy piątkowy wieczór w synagogach odbywa się Kabbalat Szabat - uroczysta ceremonia powitania Szabatu, czyli najważniejszego święta w żydowskim kalendarzu liturgicznym. I właśnie tą religijną uroczystością rozpoczął się w Krakowie 17. Festiwal Kultury Żydowskiej.

Trzy błogosławieństwa
Wyznawcy judaizmu chcą przedłużyć ten święty czas jak tylko mogą. Dlatego też wieczorem w sobotę odbywa się tradycyjna ceremonia Hawda. Oddaje ona należną Szabatowi cześć przez odmawianie trzech błogosławieństw: wina, wonności i świecy oraz modlitwy zwanej hawdalą, w której błogosławi się Boga. Zaraz po niej następuje z kolei Meławe Małke, czyli symboliczne odprowadzenie Królowej Szabatu. Ci wszyscy, którzy w sobotnią noc przybyli do Synagogi Tempel mogli wziąć udział w tej wyjątkowej ceremonii.

Czekając na kantorów
W radosny nastrój wprawiła przybyłych najpierw kanadyjska grupa Beyond the Pale. Muzycy z Toronto grali pogodne utwory w oczekiwaniu na kantorów, którzy mieli poprowadzić uroczystość. Odbywała się ona przy ustawionym na środku synagogi stole ze słodką, koszerną chałką i takim samym winem. Zasiedli przy nim mężczyźni z nakrytymi głowami. Wśród nich znaleźli się także przybyli wprost po wieczornej modlitwie kantorzy: Yaakov Motzen, Chaim Adler i Israel Rand oraz niezastąpiony Benzion Miller. Zapalając tradycyjne świece zaczęli religijny śpiew. Przy akompaniamencie fortepianu, za którym zasiadł Menachem Bristowski, rozbrzmiewały pochwalne hymny, m.in. na cześć proroka Eliasza, które z czasem przeszły w coraz swobodniejszą zabawę. Natomiast podniosły, ale także iradosny charakter miał inaugurujący festiwal koncert najwybitniejszych kantorów, którym towarzyszył izraelski Chór Kolot Min Hashamayim, pod dyrekcją Rafaela Bittona. Tym razem wieczór dedykowany był świętemu miastu Jerozolimie.

Zapraszamy na dziś
Dziś warto wybrać się na dwa koncerty do Synagogi Tempel. O godz. 19 wystąpi zespół Veretski Pass. Grupa swą nazwę wzięła od przełęczy w Karpatach. Przez tę przełęcz przechodzili pierwsi osiedlający się na Zakarpaciu Żydzi, trafiając najpierw do miasteczka Mukaczewo. Część granej przez Veretski Pass muzyki pochodzi właśnie z tego regionu. Większość kompozycji została zaczerpnięta z materiałów źródłowych zebranych przez samych muzyków podczas licznych wypraw do Europy. Na godz. 22 zaplanowano koncert Beyond The Pale z Toronto. To jedna z najważniejszych grup na kanadyjskiej scenie zarówno muzyki klezmerskiej jak też folk i world music. Ich energetyczne brzmienie jest inspirowane przez szerokie, multikulturowe spektrum wpływów: od muzyki klezmerskiej, bałkańskiej i romskiej po bluegrass, jazz, reggae i funk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto