Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędy pracy w Małopolsce zachodniej już mają oferty zza Odry

Anna Kowal, Ewelina Żebrak
Piotr Zawiły z Chrzanowa jest spawaczem. Liczy, że w końcu znajdzie pracę
Piotr Zawiły z Chrzanowa jest spawaczem. Liczy, że w końcu znajdzie pracę fot. Anna Kowal
W Małopolsce bezrobocie wynosi już 11,2 procenta. Na tym tle Małopolska zachodnia prezentuje się jeszcze gorzej. W Wadowickiem stopa bezrobocia sięgnęła już 12,8 proc., w Oświęcimskiem 13 proc., w Chrzanowskiem 14,4 proc., a w Olkuskiem aż 15,1 proc.

- Najbardziej niepokojący jest fakt, że bezrobocie cały czas rośnie - mówi Renata Ptak, rzeczniczka krakowskiego GUS. Na naszym lokalnym rynku ofert pracy jest jak na lekarstwo. - Jedyne ogłoszenia, jakie teraz mamy, to fryzjer, budowlaniec, kierowca - informuje Małgorzata Adamczyk z Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.

Szansą dla bezrobotnych może być otwarcie rynków pracy w Niemczech oraz Austrii. Nastąpi to 1 maja, a więc w najbliższą niedzielę.
Piotr Zawiły z Chrzanowa odwiedza PUP bardzo często.

- Mam nadzieję, że wreszcie coś dla siebie znajdę. Jeśli praca byłaby za granicą, chętnie z niej skorzystam - mówi pan Piotr. - Jestem spawaczem i nie widzę szans na znalezienie dobrze płatnej pracy na miejscu. Szkoda zostawić rodzinę, ale skoro tutaj nie mogę na nią zarobić, to nie ma innego wyjścia jak rozglądać się za robotą gdzie indziej.

Jak tłumaczą specjaliści od rynku pracy, na zatrudnienie w Niemczech mogą liczyć przede wszystkim wysoko wykwalifikowani pracownicy: informatycy, inżynierowie, pracownicy branży medycznej, usługowej, gastronomii, rolnictwa, handlu. Potrzebni są również opiekunowie do dzieci i osób starszych.

W oświęcimskim pośredniaku pojawiły się już pierwsze oferty pracy z Niemiec. Zatrudnienie czeka głównie na pielęgniarki i pielęgniarzy w miejscowości Offenbach am Main. - Zainteresowanych wyjazdem do Niemiec jest wielu. Codziennie mieszkańcy powiatu dopytują się o oferty. Przypuszczamy, że znacznie więcej pojawi się ich na początku
maja - mówi Patrycja Bies, pracownica oświęcimskiego Urzędu Pracy.

Zobacz także: Ruszają kwalifikacje wojskowe w regionie

O wiele więcej ofert jest natomiast w wadowickim pośredniaku, który oferuje zatrudnienie na stanowisku kucharza, pomocy kuchennej, opiekuna do osób starszych, cieśli, betoniarzy, zbrojarzy, monterów konstrukcji stalowych, inżynierów spawalników z certyfikatem IWE czy spawaczy.

W obu urzędach brakuje natomiast ofert z Austrii.

Jeżeli mamy zamiar zostać w Niemczech przez dłuższy okres, musimy dopełnić obowiązku meldunkowego. Trzeba to zrobić w ciągu siedmiu dni od przyjazdu. Później otrzymamy tzw. Lohnsteuerkarte, która jest konieczna do zgłoszenia przez pracodawcę pracownika do ubezpieczenia socjalnego.
Niezbędne jest też założenie konta w banku i oczywiście dobra znajomość języka niemieckiego, jeżeli chcemy oficjalnie pracować.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł benzynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto