Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Mucharzu i Andrychowie najlepiej idzie składanie danych do CEEB. Na drugim biegunie Lanckorona i Trzebinia. RANKING

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Do końca czerwca właściciele domów mają czas na złożenie danych dotyczących źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Do końca czerwca właściciele domów mają czas na złożenie danych dotyczących źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków Archiwum Gazeta Krakowska / Mariusz Kapala
Wśród gmin Małopolski zachodniej akcja składania danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) najlepiej przebiega w Mucharzu i Andrychowie. Najgorzej w Lanckoronie i Trzebini. Termin wywiązania się z tego obowiązku przez właściciela każdego budynku to koniec czerwca tego. Jego niespełnienie wiąże się z karami. Przejdź do galerii i zobacz, ile osób złożyło deklaracje w powiatach Małopolski zachodniej: chrzanowskim, olkuskim, oświęcimskim i wadowickim.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Narzędzie do walki ze smogiem

Obowiązek składania deklaracji wszedł 1 lipca 2021 r. Dotyczy właścicieli budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Jeśli ktoś go nie spełni może dostać mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę nawet do 5 tys. zł

- CEEB ma skłonić władze różnych szczebli do większego zaangażowania w walkę z niską emisją. Do tej pory bowiem często różne gminy zasłaniały się niewiedzą, ile mają na swoim terenie na przykład „kopciuchów” - tłumaczył Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Najlepiej dane zbierają w Mucharzu

Wśród gmin Małopolski zachodniej najlepiej zbieranie danych (na dzień 22.06.2022) idzie w Mucharzu (pow. wadowicki), gdzie z tego obowiązku wywiązało się 68 proc. właścicieli budynków, co daje tej gminie 17 lokatę w Małopolsce.

- Wynik jest z jednej strony zasługą pracowników naszego urzędu, którzy przy różnych okazjach przypominają o tym obowiązku, a z drugiej odpowiedzialności mieszkańców - uważa Renata Galara, wójt Mucharza.

Równie dobrze radzą sobie w Andrychowie - 67 proc. Na drugim biegunie tej listy jest Lanckorona - 28 proc. Dla porównania w największych miastach regionu dane te wynoszą: Chrzanów - 37 proc. Olkusz - 39 proc., Oświęcim - 47 proc. i Wadowice - 56 proc.

Dla budynków wielorodzinnych obowiązek spoczywa na ich zarządcach, spółdzielniach oraz osobach, które posiadają indywidualne źródło ciepła np. kominek lub piecyk gazowy do ogrzewania wody. One taką deklarację muszą złożyć samodzielnie.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto