W Oświęcimiu testem wszechstronności otworzyli nowy sezon pływacki [FOTO]

W oświęcimskiej pływalni, w Grand Prix Małopolski o Puchar Wszechstronności, kibice byli świadkami pierwszych startów, emocji. Karuzela startów dopiero dla pływaków się rozkręca. Fot. Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim wygrała klasyfikację medalową Grand Prix Małopolski o puchar wszechstronności. Były to zawody otwarcia sezonu. Wyprzedziła SMS Galicję Kraków.

Oświęcimianie zdobyli 46 medali (18 złotych, 15 srebrnych i 13 brązowych). Z kolei Galicja zdobyła ich 21 (6,7,8). Na ósmej pozycji znalazł się Jasień Sucha Beskidzka, z jednym złotym medalem.

Uczestnicy zawodów otwarcia sezonu ścigali się na 100 m wszystkimi stylami, a podsumowaniem był wyścig na 400 m stylem zmiennym. Suma punktów w pięciu startach dawała tytuł najbardziej wszechstronnego zawodnika. - Oczywiście nie do końca to oddaje możliwości uczestników – tłumaczy Przemysław Ptaszyński. - Na „setkach” dobrze czują się sprinterzy, ale już specjalizującym się w długich dystansach na pewno trudniej się jest w nich odnaleźć, jak choćby Wojtkowi Wojdakowi. Jednak dla wszystkich był to pierwszy sprawdzian po sześciu tygodniach treningów na krótkim basenie.

Głównym pojedynkiem dnia Grand Prix Małopolski był wyścig na 400 m stylem zmiennym pomiędzy Michałem Poprawą i Wojtkiem Wojdakiem. - „Popek” po powrocie z wojska wziął się za odbudowywanie formy – podkreśla Przemysła Ptaszyński. - Choć przez armię stracił sezon na długim basenie, to jednak ma już pewny udział w grudniowych mistrzostwach świata na krótkim. Krajowa centrala w poczet kwalifikacji zaliczyła mu występ z poprzednich udanych dla niego mistrzostw Europy w Herning.

Wojtek Wojdak trenuje od dwa tygodnie krócej od kolegów. Sezon na długim basenie miał bardzo długi. Pod koniec sierpnia walczył w igrzyskach młodzieży w chińskiej Nankinie. On też jednak myśli o wypełnieniu minimum na grudniowe MŚ seniorów. - _Na razie trochę mi jeszcze brakuje. Na 1500 m moja życiówka jest o 9 s gorsza od minimum, a na 400 m brakuje mi 3 s _– tłumaczy oświęcimianin specjalizujący się w długich kraulach.

W wyścigu oświęcimskich asów na 400 m stylem zmiennym, Poprawa na otwarcie, bo w stylu motylkowym, uciekł Wojdakowi na tyle, że potem, choć trochę sił mu brakowało, mógł kontrolować walkę w kolejnych stylach.

Michał Poprawa został zresztą najlepszym zawodnikiem GP Małopolski w kategorii 16+. Wyprzedził Marcina Suzina i Krystiana Bałabucha z AZS AGH Kraków.

Z kolei u dziewcząt, w tej samej kategorii, triumfowały oświęcimianki. Wygrała Anna Kozłowska przed Joanną Janiczek i Kamilą Kunką.

Wśród 15-latków u chłopców całe podium także obsadzili oświęcimianie. Wygrał Kamil Goleniec przed Rafałem Fiedosiukiem i Maciejem Krulikowskim.

Dziewczęta nie były gorsze, bo wygrała Dominika Adamiec z Unii, wyprzedzając klubowe koleżanki Lilianę Pająk i Olimpię Prochownik.

Wśród 14-latków wygrał Piotr Kurleto z Korony Kraków, wyprzedzając oświęcimian Andrzeja Michalczyka i Szymona Bieckiego.

U dziewcząt wygrała oświęcimianka Katarzyna Kołodziej, wyprzedzając Martę Sikorę z Suchej Beskidzkiej i Justynę Pisarek z Unii.

W klasyfikacji drużynowej (16+) wygrał AZS AGH Kraków, przed Unią Oświęcim i Piętnastką Bydgoszcz. W grupie o rok młodszej wygrała Unia przed Galicją Kraków i MMKS Kędzierzyn Koźle. Z kolei w grupie 14-latków Unia wyprzedziła krakowski duet, czyli Galicję i Koronę.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani