Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wadowice. Ostatnia droga Mieczysława Zaręby, bohatera powojennego podziemia antykomunistycznego [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Uroczystości pogrzebowe śp. Mieczysława Zaręby, Żołnierza Niezłomnego zamordowanego w 1949 roku
Uroczystości pogrzebowe śp. Mieczysława Zaręby, Żołnierza Niezłomnego zamordowanego w 1949 roku Bogumił Storch
W piątek (29.10.2021) na cmentarzu komunalnym w Wadowicach zorganizowano uroczystości pogrzebowe Mieczysława Zaręby, żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego. Zginął, gdy miał zaledwie 20 lat.

Uroczystości na cmentarzu komunalnym w Wadowicach, w oddanym niedawno do użytku, Panteonie Żołnierzy Niezłomnych zorganizowali: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński i Oddział IPN w Krakowie.

Po mszy świętej w kaplicy przy cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego w Wadowicach orszak asystą wojskową przeszedł na cmentarz.

Ten pochówek jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby

podkreślił Janusz Ślęzak, rzecznik krakowskiego oddziału IPN.

Mieczysław Zaręba z powodu donosu informatora bezpieki został zdekonspirowany. 6 grudnia 1949 r. podczas obławy w Zachełmnej (pow. suski) został ciężko ranny i zabity przez UB.

Rodzina zdołała potajemnie wykupić ciało z rąk funkcjonariuszy bezpieki, pod warunkiem dokonania pochówku na obrzeżach cmentarza parafialnego w Wadowicach. Odbył się nocą, pod nadzorem UB, bez udziału księdza i osób postronnych. Organizowana obecnie uroczystość jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby.

Mieczysław Zaręba urodził się 13 marca 1929 r. w Baczynie (pow. wadowicki). Był synem Wojciecha i Marianny z domu Młynarczyk. W 1944 r. został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe do Świdnicy na Dolnym Śląsku. Tam w 1946 r. został aresztowany przez milicję i osadzony w więzieniu. Udało mu się jednak uciec i powrócił w rodzinne strony.

Ukrywając się w Baczynie zaangażował się w działalność niepodległościową. Po pewnym czasie dołączył do dwójki partyzantów – Jana Pakuły i Władysława Raciaka. W 1948 r. nawiązali oni kontakt z założoną przez harcerza Stanisława Salę niepodległościową organizacją pod nazwą „Podhalańska Grupa Operacyjna Podziemnego Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego” (następnie: „Wolność i Sprawiedliwość”). 4 maja 1949 r. Pakuła i Raciak polegli w walce z funkcjonariuszami UB i milicji. Mieczysław Zaręba zdołał wydostać się z obławy.

Po tym wydarzeniu Mieczysław Zaręba związał się z podziemną „Grupą Operacyjną AK »Zorza«”, którą dowodził kpr. Jan Sałapatek „Orzeł”. Brał udział w szeregu akcji zbrojnych oddziału.

W 2019 r. prezydent odznaczył pośmiertnie Mieczysława Zarębę Orderem Krzyża Niepodległości II klasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wadowice. Ostatnia droga Mieczysława Zaręby, bohatera powojennego podziemia antykomunistycznego [ZDJĘCIA] [WIDEO] - Gazeta Krakowska

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto