Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki 2020. Memy wyśmiewają to zapożyczone święto

RED
Święto kiczu i konsumpcji czy prawdziwej miłości? Twórcy memów nie pozostawiają złudzeń. Walentynki przyjęły się w Polsce, ale mają swoich przeciwników. Jakie memy mogą nam poprawić w ten dzień humor?
Święto kiczu i konsumpcji czy prawdziwej miłości? Twórcy memów nie pozostawiają złudzeń. Walentynki przyjęły się w Polsce, ale mają swoich przeciwników. Jakie memy mogą nam poprawić w ten dzień humor? demotywatory/kwejk/internet
Święto kiczu i konsumpcji czy prawdziwej miłości? Twórcy memów nie pozostawiają złudzeń. Walentynki przyjęły się w Polsce, ale mają swoich przeciwników. Jakie memy mogą nam poprawić w ten dzień humor?

Walentynki, zwane świętem zakochanych obchodzimy 14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia św. Walentego, chrześcijańskiego biskupa i męczennika.

Walentynki - skąd się wzięło to święto?

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia walentynek? Tradycja świętowania walentynek w Europie Zachodniej i Południowej sięga średniowiecza.

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia święta. Choć nazwa niewątpliwie wywodzi się od świętego Walentego to samo święto nawiązuje prawdopodobnie do kilku tradycji znanych już w starożytnym Rzymie. Zbieżny pod względem terminu jest m.in. z - pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego zwyczajem poszukiwania wybranki poprzez losowanie jej imienia ze specjalnie przeznaczonej do tego urny.

Inni badacze jako prekursora walentynek wskazują starożytne Luperkalia obchodzone 14-15 lutego ku czci Junony - rzymskiej boginii kobiet i małżeństwa - oraz boga przyrody Pana.

To, że Walentynki rozprzestrzeniły się na cały świat, jest z kolei zasługą brytyjskiego pisarza i poety sir Waltera Scotta (1771-1832). Właśnie w Anglii w XVI wieku została też wysłana pierwsza kartka walentynkowa - wysłał ją do swojej żony więziony w londyńskiej Tower Karol Orleański.

Walentynki na świecie

Dziś walentynki najhuczniej obchodzone są w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nie żałują pieniędzy ani na prezenty dla ukochanych, ani walentynkowe randki. W USA popularne jest wysyłanie kartek walentynkowych i oglądanie romantycznych filmów.

We Francji nie wysyła się kartek, a bukiet czerwonych róż. Walentynki są też okazją do zaproszenia ukochanej osoby na kolacje czy do teatru. W Czechach - gdzie święto zakochanych obchodzone jest 14 lutego i 1 maja - zakochani tłumnie przybywają na most Karola w Pradze, gdzie zawieszają kłódki mające być gwarancją wiecznej miłości.

W Japonii to kobiety obdarowują mężczyzn prezentami - i to nie tylko ukochanych, ale także znajomych. Aby nie doszło do nieporozumień, wprowadzono rozróżnienie na czekoladki giri-choko - dla kolegi oraz honmei-choko - dla partnera.

Walentynki w Polsce

Tradycja obchodzenia Walentynek dotarła do Polski - tak jak do całej Europy Północnej i Wschodniej - znacznie później niż do krajów zachodnich (razem z kultem św. Walentego), a popularność zyskała dopiero w latach 90. XX wieku. Dziś jest to jednak święto obchodzone tak samo hucznie, jak na Zachodzie.

Do najpopularniejszych w Polsce zwyczajów walentynkowych należy wysyłanie kartek z miłosnym wyznaniem, obdarowywanie ukochanej osoby prezentami i wspólne wyjście do kina lub na romantyczną kolację.

Walentynki 2020

Nie wszyscy są zwolennikami obchodzenia w Polsce Walentynek. Dla niektórych jest to przejaw amerykanizacji społeczeństwa i wypierania rodzimych tradycji. Inni krytykują z kolei promowanie konsumpcjonizmu i komercyjny charakter święta, wykorzystywanego przez handlowców do zwiększenia sprzedaży w okresie pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Osoby niebędące w związkach zwracają uwagę na opresywny charakter święta i piętnowanie osób samotnych. Z tego też powodu po sieci krąży mnóstwo memów szydzących z Walentynek.

Według przeprowadzonych w ubiegłym roku badań "Walentynki 2019 według Polaków" 28 proc. Polaków uważa walentynki za święto kiczowate, podczas którego tracimy rozum i robimy się sentymentalni. Mimo to aż 59 proc. z nas deklaruje, że będzie obchodzić.

Zakochani obchodzą Walentynki. Jakie są w ogóle objawy zakochania?

Do typowych objawów zakochania zalicza się (Wikipedia.pl):

  • uczucie lekkości i łaskotania w brzuchu, brak apetytu (spowodowane przypływami adrenaliny)
  • ciągłe myślenie o obiekcie uczuć, od przebudzenia do pójścia spać
  • patrzenie na świat przez pryzmat obiektu zakochania
  • utrudnione logiczne myślenia
  • częstsze sny związane z tą osobą
  • trudności ze skupieniem się na czymś innym niż obiekt zakochania
  • wyczekiwanie możliwości kontaktu z obiektem zakochania
  • bezsenność
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto