Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warhol i historia damskiej torebki

Joanna Weryńska
Prace Andy'ego Warhola, zbratanie się z "kolegą" Wyspiańskim, przegląd dziejów nowohuckiego kombinatu czy podróż przez epoki z pomocą damskiej torebki - to zaledwie kilka z ciekawych ekspozycji, jakie zapowiadają ...

Prace Andy'ego Warhola, zbratanie się z "kolegą" Wyspiańskim, przegląd dziejów nowohuckiego kombinatu czy podróż przez epoki z pomocą damskiej torebki - to zaledwie kilka z ciekawych ekspozycji, jakie zapowiadają krakowskie muzea na rok 2008.

W styczniu w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zobaczymy grafiki współczesnych krakowskich artystów. A od kwietnia ucieczkę od męczącej rzeczywistości w stronę elegancji i ładu geometrii umożliwi nam wystawa twórczości Henryka Stażewskiego. Będzie ona pierwszą tak obszerną prezentacją w Krakowie dzieł twórcy bazującego na abstrakcji geometrycznej.

W marcu w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego otwarta zostanie wystawa "Nasz kolega Wyspiański". Tym razem nie będą to dzieła samego mistrza, ale artystów współczesnych, nawiązujących w swoich pracach do jego twórczości. -To jakby próba dialogu z Wyspiańskim, zastąpienie podziwu bliskością - tłumaczy Dorota Dziunikowska, z działu promocji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa zamknie obchody roku Wyspiańskiego, a zarazem będzie symbolicznym przeniesieniem mistrza we współczesność. Podczas niej zaprezentowane zostaną prace 10 artystów, m.in. Edwarda Dwurnika, Jadwigi Sawickiej.

Także sensacyjnie zapowiada się maj w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Wówczas to pokazana zostanie wystawa współczesnej sztuki zachodniej ze zbiorów Rafaela Jablonki. W kolekcji tego marszanda sztuki współczesnej zobaczymy prace Pabla Picassa, Andy'ego Warhola, Erica Fischla czy Alexa Katza, artystów których do tej pory mogliśmy podziwiać głównie za granicą.

No i coś zwłaszcza dla pań, czyli ekspozycja "Zawsze pod ręką - historia damskiej torebki od średniowiecza do współczesności". W ramach wystawy można będzie obejrzeć ponad 300 sakiewek, torebek i portfeli, również tych z ostatniego półwiecza. Zobaczymy woreczki na robótki ręczne z XVIII w., wizytowe torebki z egzotycznych skór, czy błyszczące balowe cudeńka, które były niezwykle modne w pierwszej poł. XX w. Historia tego niezbędnego atrybutu kobiecości pozwoli także poznać wiele przemian kulturowych, choćby proces emancypacji kobiet. Wystawa czynna będzie od września w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Ciekawie zapowiada się też rok 2008 w krakowskim Muzeum Historycznym. W lutym w jego nowohuckim oddziale rozpocznie się ekspozycja "Gigant. Dzieje nowohuckiego kombinatu w latach 1948-58". W czerwcu zobaczymy "Żydowski Kraków Artystyczny", czyli wystawę poświęconą sylwetkom artystów żydowskiego pochodzenia. Natomiast w październiku czeka nas interesująca wystawa "Kraków - Watykan", przedstawiająca kontakty Krakowa ze Stolicą Apostolską. Eks-pozycja obejmie czasy zanim Jan Paweł II został papieżem.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto