Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Beskidach. Który szlak wybrać na krótki urlop? Mamy 5 propozycji ciekawych tras turystycznych

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Babia Góra 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Babia Góra Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Beskidy. Szlaki turystyczne w sam raz na weekendowy spacer. Poniżej znajdziecie 5 propozycji bardzo urokliwych beskidzkich tras. Wśród nich znalazły się zarówno szlaki, które warto wybrać na spokojny spacer, jak i te bardziej wymagające, dłuższe, jednak z pewnością warte polecenia.

Gdzie na weekend? 5 propozycji ciekawych szlaków turystycznych w Beskidach

Na weekend w Beskidach mamy 5 propozycji szlaków turystycznych, które zaprowadzą nas na szczyty w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym. Jedne są mniej wymagające, drugie bardziej. Wszystkie natomiast prowadzą do bardzo urokliwych miejsc. Wystarczy wspomnieć o takich górach jak: Czantoria Wielka, Babia Góra, Skrzyczne, Malinowska Skała, Klimczok, Szyndzielnia, Błatnia, Magurka Wilkowicka.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  • Czantoria Wielka (Beskid Śląski). Ustroń Polana – Wielka Czantoria

    Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) znajduje się w Beskidzie Śląskim i jest szczytem granicznym między Polską a Czechami (dla Czechów, Czantoria jest najwyższym szczytem należącej do ich części Beskidu Śląskiego). Ten wyjątkowy szczyt można zdobyć z Ustronia Polany szlakiem czerwonym (najkrótsza trasa), startując z parkingu przy dolnej stacji kolejki linowej, do którego dojedziemy drogą krajową 941.

    Podróż na Czantorię Wielką zajmie ok. 1 godziny i 30 minut. Na początku szlak jest bardzo klimatyczny, wokół otaczają nas lasy, z kolei im wyżej, tym widoki stają się bardziej imponujące. Na samym szczycie stoi wieża widokowa o wysokości 29 metrów. Jeszcze tylko 118 schodów i można cieszyć się piękną rozległą panoramą. Całość: do przejścia ok. 7 km - czas 3-5 godz.

  • Babia Góra (Beskid Żywiecki). Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa – Babia Góra

    Szlak czerwony, czyli najprostszy spośród tych, które prowadzą na Babią Górę (1725 m n. p. m.). Nie powinno nas tutaj nic zaskoczyć, o ile przygotujemy się na ewentualne zmiany pogody. Trasa rozpoczyna się tzw. schodkami, ma kilka miejsc widokowych, końcówka przebiega pośród kosodrzewiny. Szczyt Diablaka jest dość rozległy. Na taką wyprawę trzeba poświęcić kilka godzin. Całość: do przejścia ok. 10 km – czas 4-6 godz.

  • Magurka Wilkowicka (Beskid Mały). Wilkowice – Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka

    Magurka Wilkowicka to szczyt położony w Beskidzie Małym. Jest to zatem propozycja zdecydowanie mniej ekstremalne niż zdobywanie Babiej Góry. Na Magurkę warto wybrać się szlakiem zielonym, zaczynającym się w Wilkowicach przy ul. Turystycznej. Początkowo prowadzi lasem, potem fragment przebiega asfaltem, aby znów wspinać się leśnymi stokami. Po około godzinie marszu można dotrzeć do schroniska. Na szczycie rozpościera się widok na Beskid Śląski, Żywiecki, widać też Małą Fatrę. Całość: do przejścia ok. 6 km – czas 2-3 godz.

  • Skrzyczne (Beskid Śląski). Lipowa Ostre – Magurka Radziechowska – Magurka Wiślańska – Malinowska Skała – Skrzyczne

    Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i jeden z najbardziej popularnych wierzchołków w Beskidach. Zdobyć go można wyruszając zielonym szlakiem z Lipowej Ostre. Po drodze przejdziemy przez Magurkę Radziechowską (1091 m n.p.m.), Magurkę Wiślańską (1129 m n.p.m.), a także bardzo popularną Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Stamtąd będzie już widać Skrzyczne. Ta trasa turystyczna nie należy do najłatwiejszych, jednak jest też jedną z najbezpieczniejszych beskidzkich tras – ścieżki są szerokie, dość płaskie, a w razie ewentualnych problemów zawsze można skorzystać z kolejki. Całość: do przejścia ok. 21 km – czas 7-9 godz.

  • Pętla z Wapienicy. Błatnia – Klimczok – Szyndzielnia

    Pętla z Wapienicy z trzema szczytami Beskidu Śląskiego. Startujemy od parkingu przy zaporze w Wapienicy. Wybieramy niebieski szlak na Błatnią (917 m n.p.m.). Czeka nas bardzo strome podejście, jednak jest to jedyny tak długie i męczący odcinek na całej trasie. Jak już uda nam się wdrapać, szlak będzie znacznie łagodniejszy. Kierujemy się na Błatnią, stamtąd możemy pójść dalej na Klimczok (1117 m n.p.m.), na który prowadzi widokowy żółty szlak z panoramą na Szczyrk, Brenną i Beskid Śląski. Z Klimczoka mamy już blisko na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), wolnym spacerkiem przejdziemy tę drogę w 20 minut. Trasę można zakończyć schodząc do Wapienicy lub zjeżdżając kolejką linową do bielskiej dzielnicy Olszówka. Całość: do przejścia ok. 19 km – czas 6-8 godz.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Weekend w Beskidach. Który szlak wybrać na krótki urlop? Mamy 5 propozycji ciekawych tras turystycznych - Dziennik Zachodni

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto