WHO dementuje, jakoby miało odradzać używania gotówki

Materiał informacyjny
„Nie mówiliśmy, że gotówka transmituje koronawirusa” – oświadczyła rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia. Niezależnie czy płacimy gotówką, kartą czy telefonem musimy pamiętać o higienie i myć ręce – informują eksperci. Rezygnacja z płatności gotówką na rzecz innych form nie ma żadnego uzasadnienia.

Media, sieci handlowe a nawet instytucje rządowe zachęcają w ostatnim czasie do korzystania z płatności bezgotówkowych. Twierdzą przy tym, że korzystanie z gotówki może zwiększyć ryzyko transmisji koronowirusa. Czy rzeczywiście jest jednak powód do rezygnacji z płacenia gotówką i siania paniki?

Myj ręce, bez względu czy dotykasz gotówki czy karty płatniczej

Jako pierwsze alarm podniosły zagraniczne media, które powołując się na słowa przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia odradzały używania gotówki, jako potencjalnego ogniwa transmisji wirusa SARS-CoV-2. W rzeczywistości przeinaczyli jednak słowa Organizacji, a Faida Chaib rzeczniczka WHO w wypowiedzi dla portalu Market Watch dementowała: „WHO nie powiedziała, że banknoty mogą transmitować COVID-19, ani nie wydaliśmy żadnych ostrzeżeń ani oświadczeń w tej sprawie”. Światowa Organizacja Zdrowia zalecała jedynie, by po kontakcie z gotówką zachować zasady higieny, nie dotykać twarzy i myć ręce. Dokładnie tak samo, gdy dotykamy różnych powierzchni czy bierzemy do ręki w sklepie telefon lub kartę, by zapłacić za zakupy.

Bez względu czym płacisz, pamiętaj o higienie

Według dotychczasowych badań koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się głównie drogą kropelkową, a na powierzchniach różnych przedmiotów w sprzyjających warunkach może przetrwać od kliku godzin do nawet kilku dni. Czy można zarazić się dotykając różnych rzeczy? Według US Centers for Disease Control: „możliwe, że dana osoba zachoruje na Covid-19, dotykając powierzchni lub obiektu, na którym jest wirus, a następnie dotykając własnych ust, nosa lub oczu, ale nie uważa się, że jest to główna droga rozprzestrzenia się wirusa”.

Wirus może zatem żyć kilka – kilkanaście godzin, zarówno na banknotach, monetach, jak i na karcie płatniczej czy telefonie, podobnie jak na poręczach, klamkach, wózkach sklepowych. Kluczowe jest zachowanie zasad higieny, o którą apelują eksperci, bez względu na to, którą metodą płatności się posługujemy.

Rezygnacja z płatności gotówką na rzecz innych form nie ma żadnego uzasadnienia. Takie same środki ostrożności i zasady higieny powinniśmy zachować również przy używaniu kart płatniczych lub telefonów.

1. https://www.marketwatch.com/story/who-we-did-not-say-that-cash-was-transmitting-coronavirus-2020-03-06

2. https://www.marketwatch.com/story/who-we-did-not-say-that-cash-was-transmitting-coronavirus-2020-03-06

3. https://www.technologyreview.com/s/615356/coronavirus-contaminated-cash-quarantine/

4. https://www.theguardian.com/world/shortcuts/2020/mar/03/from-banknotes-to-handrails-10-objects-that-help-spread-coronavirus

Materiał oryginalny: WHO dementuje, jakoby miało odradzać używania gotówki - Dolnośląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie