MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Większa dostępność i łatwiejsza rezerwacja zwiedzania Miejsca Pamięci

Monika Pawłowska
PMA-B
Miejsce Pamięci Auschwitz cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających. Tylko w styczniu tego roku tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zobaczyło ponad 113 tys. osób czyli o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie rekordowego pod względem frekwencji 2019 r. Od kwietnia do października muzealnicy spodziewają się miesięcznej frekwencji znacznie powyżej 200 tys. odwiedzających. Muzeum wprowadziło w tym roku imienne karty wstępu. Jak twierdzi, dzięki nim łatwiej będzie dokonać rezerwacji zwiedzania i w ten sposób został wyeliminowany „czarny rynek” obrotu kartami wstępu.

- Już teraz widzimy, że dzięki nowemu rozwiązaniu nasz system rezerwacji nie jest zalewany ogromną liczbą hurtowych zapytań ze strony biur podróży, które wcześniej dokonywały rezerwacji „na zapas” - mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, który jest także odpowiedzialny za obsługę odwiedzających. - Zdecydowanie wzrosła też dostępność kart wstępu dla odwiedzających indywidualnych na zwiedzanie w grupach z przewodnikiem. Nie są one bowiem masowo wykupywane i odsprzedawane niezgodnie z regulaminem - dodaje.

W ubiegłym roku z indywidualnego zwiedzania Miejsca Pamięci skorzystało ponad 368 tys. osób. Zdaniem Andrzeja Kacorzyka w tym roku będzie ich znacznie więcej.

- Dzięki temu, że biura nie mogą rezerwować terminów zwiedzania bez podania nazwisk, Muzeum będzie w stanie zaplanować więcej grup przeznaczonych dla odwiedzających indywidualnych

- wyjaśnia dyrektor Kacorzyk. - Brak rezerwacji dokonywanych w celu odsprzedaży sprawia także, że łatwiej będzie zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem biurom podróży i grupom zorganizowanym - dodaje.

Głównym celem wprowadzenia imiennych kart wstępu dla wszystkich odwiedzających, jest wyeliminowanie nielegalnego obrotu kartami wstępu, który prowadzony był przez niektóre firmy przywożące odwiedzających do Miejsca Pamięci.

Czy tak faktycznie będzie? Stracą biura podróży, które wcześniej mogły rezerwować miejsca na zwiedzanie a później organizować grupy. Teraz o wiele wcześniej będą musiały znać nazwiska klientów.

- Okres czarnego rynku obrotu hurtowo wykupowanych kart wstępu, co uderzało przede wszystkim w odwiedzających indywidualnych, dobiegł końca

– przekonuje Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. - Nie ma już możliwości odprzedaży rezerwacji, a masowe dokonywanie rezerwacji w tym celu blokowały dostęp do systemu dla firm, które chciały działać uczciwie. Nie ma już także możliwości wykupowania kart wstępu dla osób indywidualnych po to, by sprzedać je potem po wyższej cenie. Dochodziło nawet do przypadków kuriozalnych, kiedy odwiedzającym ktoś sprzedawał darmowe karty wstępu pobrane ze strony internetowej - dodaje.

Ułatwieniem dla biur podróży będzie z pewnością możliwość niewielkiej modyfikacji listy nazwisk już po dokonaniu rezerwacji, ze względu na przypadki losowe. Maksymalnie do trzech osób w 30-osobowej grupie.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Większa dostępność i łatwiejsza rezerwacja zwiedzania Miejsca Pamięci - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto