Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka wycinka w Oświęcimiu. Pod topór poszły drzewa na terenach zielonych przy ul. Szustera i w parku Hallera na os. Dwory-Kruki [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kolejna duża wycinka drzew w pasie zieleni oddzielającym osiedle Chemików od terenów przemysłowych, w tym firmy Synthos
Kolejna duża wycinka drzew w pasie zieleni oddzielającym osiedle Chemików od terenów przemysłowych, w tym firmy Synthos Bogusław Kwiecień
W ostatnich dniach doszło do wielkiej wycinki drzew w pasie zieleni w rejonie ulic Szustera i Tysiąclecia w Oświęcimiu. Ma to związek z przygotowaniem inwestycji przez spółkę Gaz-System budowy przyłącza gazowego do firmy Synthos. Na mniejszą skalę wycięto także drzewa w parku Hallerów w Dworach.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Spustoszenia w parku przy ul. Szustera

Rejon ul. Szustera w kierunku potoku Klucznikowskiego, gdzie w ostatnich dniach miała miejsce największa wycinka, stanowi pas zieleni izolacyjnej oddzielającej osiedle Chemików od terenów przemysłowych, na których m.in. funkcjonuje potentat chemiczny firma Synthos. Jest to częste miejsce spacerów oświęcimian.

- Regularnie przychodzę tutaj z pieskiem. W miniony piątek nie chciałem uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyłem to spustoszenie w parku i ile drzew zostało w pień wyciętych

- mówi Stefan Kozak, mieszkaniec Oświęcimia.

Okazuje się, że wycinka ta związana jest z przygotowaniem inwestycji zaplanowanej przez spółkę Gaz-System. Chodzi o wykonanie przyłącza gazu wysokoprężnego do firmy Synthos.

- Prace prowadzone są na mocy specustawy gazowej z 24 kwietnia 2009 r., która obok budowy przyłącza obejmuje również wycinkę drzew. Stąd żaden organ władzy lokalnej nie uczestniczył w wydawaniu decyzji na wycinkę

- tłumaczą w oświęcimskim Urzędzie Miasta.

Bywalcy parku podkreślają, że to druga tak duża wycinka w tym rejonie. - W ub. roku też budowali jakiś gazociąg i wycięli kilkaset drzew w poprzek od ul. Olszewskiego do Tysiąclecia - denerwuje się Stefan Kozak.

Zwróciliśmy się z pytaniem do spółki Gaz-System, ile tym razem drzew poszło pod topór. Na razie bez odpowiedzi. Z naszych szacunkowych obliczeń wynika, że mogło być ich około 150.

- Naszym zdaniem, wycięcie pasa na szerokości 30 metrów to gruba przesada. Jest też metoda przewiertów, ta wycinka nie musiała mieć aż takiego zakresu

- uważa Piotr Rymarowicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Przy okazji pyta, dlaczego w tej sytuacji, miasto nie zweryfikowało swoich planów dotyczących wycięć drzewostanu pod kątem zagospodarowania terenu na drugą część parku Pokoju. - Z decyzji, którą uzyskaliśmy wynika, że w tym rejonie do wycięcia miasto zaplanowało 38 drzew, z czego w części już to zrobiono - dodaje prezes TnZ.

Wycinka w parku Hallera

Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu alarmuje także o wycince w parku Hallera. Według jego przedstawicieli, nie było takiego uzasadnienia. Tutaj w lutym wycięto siedem sztuk. Według Zielonych poza jednym reszta okazów była zdrowa.

Z ich stanowiskiem nie zgadza się Zygmunt Osoba, przewodniczący Rady Osiedla Dwory-Kruki. - Sam o to występowałem, bo istniało zagrożenie - mówi.

W tym rejonie znajduje się świetlica terapeutyczna Fundacji im. Brata Alberta. Przewodniczący rady przypomina też sytuacje, gdy konary spadły na zabytkową kaplicę oraz inne trzy drzewa, które silny wiatr powyrywał z korzeniami.

- Samowolnie nikt nie wyciąłby żadnego drzewa. Prawomocne pozwolenie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, a przed wycinką zostały przebadane przez specjalistów

- zaznacza Zygmunt Osoba, dodając, że zaplanowano ponadto nowe nasadzenia.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto