Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła w Tczewie przekroczy stan alarmowy już w najbliższą sobotę!

Przemysław Zieliński
Akcja przeciwpowodziowa w 2010 r. na bulwarze w Tczewie, kiedy woda w Wiśle osiągnęła rekordowe 1042 cm.
Akcja przeciwpowodziowa w 2010 r. na bulwarze w Tczewie, kiedy woda w Wiśle osiągnęła rekordowe 1042 cm. SEBASTIAN DADACZYŃSKI
Do powiatu tczewskiego zbliża się wielka fala na Wiśle. W piątek, 23 maja, poziom wody w rzece przekroczy stan ostrzegawczy, a dzień później alarmowy! Według służb antykryzysowych poziom wody wyniesie 835 cm.

Monitoring sytuacji hydrologicznej w województwie pomorskim prowadzony jest na bieżąco. Do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazywane są prognozy pogody oraz informacje o aktualnych i prognozowanych stanach wód Bałtyku oraz pomorskich rzek. Obecnie poziomy w ujściowym odcinku Wisły układają się w strefie stanów średnich.

- W ciągu najbliższej doby przewiduje się jednak stopniowe wzrosty poziomów wody - informuje Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego. - Prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Poziom wody w rejonie Zatoki Gdańskiej będzie się utrzymywał w pobliżu wartości średnich i nie powinien powodować utrudnień w odpływie wody z Wisły.

Stan ostrzegawczy dla Tczewa wynosi 700, a alarmowy 820 cm. W środę, 21 maja, na wodowskazie odnotowano 531 cm. Prognozuje się, że w czwartek, piątek i sobotę poziom wody wynosić może odpowiednio: 591, 746 i 835 cm. Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, w związku z prognozowanym dopływem fali powodziowej do zbiornika Włocławek, zbiornik został opróżniony do minimalnego poziomu piętrzenia. Aktualnie pracuje w taki sposób, aby zachować możliwie dużą retencję na przyjęcie fali powodziowej.

- Wszelkie uszkodzenia powstałe podczas poprzednich powodzi zostały całkowicie usunięte - zapewnia Roman Nowak. - Nie stwierdzono osłabień i zaniżeń korony wałów, co mogłoby mieć wpływ na zwiększenie zagrożenia powodziowego na terenie województwa pomorskiego. Stan techniczny obiektów przeciwpowodziowych jest dobry i gwarantuje ich prawidłową pracę. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco monitorowane przez strażników wałowych. Nadzór nad prawidłową obsługą oraz stanem technicznym stacji pomp jest sprawowany przez pracowników Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto