Worek medali pływaków Unii Oświęcim w mistrzostwach Polski juniorów 14- i 15-letnich

Od lewej: Maciej Krulikowski, Katarzyna Śliwowska, Liliana Pająk, Dominika Adamiec, Tymoteusz Drozd, Kamil Goleniec, Michał Macner, Mikołaj Kempa  – oto niektórzy medaliści MP juniorów 15-letnich.
Od lewej: Maciej Krulikowski, Katarzyna Śliwowska, Liliana Pająk, Dominika Adamiec, Tymoteusz Drozd, Kamil Goleniec, Michał Macner, Mikołaj Kempa – oto niektórzy medaliści MP juniorów 15-letnich. Fot. Jerzy Zaborski
Z 25 medalami wróciła Unia Oświęcim z zimowych mistrzostw Polski juniorów 14- i 15-letnich. Cieszyły nie tylko medale, ale i uzyskane wyniki.

Młodsi walczyli w Olsztynie. Podopieczni Barbary Lipniarskiej-Skubis zdobyli łącznie 12 medali (2 złote, 4 srebrne i 6 brązowych).

Jak zwykle złote medale wywalczyły sztafety kraulowe dziewcząt na 4x100 m i 4x200 m, w składzie: Maria Wojciechowska, Katarzyna Kołodziej, Oliwia Gorczyca i Natalia Węgrzyn. Z kolei srebrny medal zdobyła sztafeta zmienna (4x100 m). W niej zamiast Gorczycy popłynęła Roksana Sałabut.

- Zawsze cieszą nas wyniki sztafet, bo one pokazują siłę kolektywu naszych ekip – tłumaczy Marek Dorywalski, prezes oświęcimskiego klubu.

Zaskoczeniem była dobra postawa sztafety kraulowej chłopców, która wywalczyła brązowy medal (4x100 m), w składzie: Andrzej Michalczyk, Kacper Opolka, Mateusz Chromik, Szymon Biecki.
Indywidualnie najwięcej medali wywalczyła Natalia Węgrzyn. Była druga na 200 m kraulem, a na najniższym stopniu podium stawała po wyścigach na 200 i 400 m stylem zmiennym.
Z kolei Andrzej Michalczyk wywalczył srebro na 50 m żabką (30.26) i brąz na 100 m (1.06.35) w tym samym stylu.

_- Uzyskane na tych dystansach wyniki są nowymi rekordami klubu _– podkreśla trenera Barbara Lipniarska-Skubis.

Maria Wojciechowska sięgnęła po srebro na 50 m motylkiem (29.25), a z brązowych krążków cieszyły się Roksana Sałabut (200 m żabką, 2.39.76) i Katarzyna Kołodziej na 200 m motylkiem (2.29.76).

_- Wynik Marysi Wojciechowskiej był o 0,01 s gorszy od rekordu klubowego, ale znając jej zapał do pracy na pewno wkrótce ustanowi nowy _– uważa trenerka Lipniarska-Skubis.

Trzynaście medali 15-latków w Gliwicach

Z kolei 15-latkowie walczyli w Gliwicach.
Zdobyli 13 medali (6 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe). Trzy „złota” padły łupem dziewczęcych sztafet; dwóch kraulowych na 4x100 i 4x200 m oraz zmiennej (4x100 m). Kraulowa walczyła w składzie: Dominika Lichwa, Katarzyna Śliwowska, Dominika Adamiec i Klaudia Leszczyńska. Z kolei w zmiennej za Lichwę i Leszczyńską popłynęły Liliana Pająk i Olimpia Prochownik.

Indywidualnie złote medale zdobyły Olimpia Prochownik (50 i 200 m żabką), a Dominika Adamiec na 200 m delfinem. - Ta druga miała niesamowitego pecha w finale na 100 m delfinem – wspomina trenerka Jadwiga Zieleńska-Starzec. - Przed startem pękła jej gumka od okularów. Bez nich nie miała szans na medal, a skoro eliminacje pokonała z drugim czasem, w finale miała szansę na „złoto”.

Srebrne medale zdobyły Liliana Pająk (100 m zmiennym), Maciej Krulikowski (200 m żabką), Olimpia Prochownik (100 m żabką).
Z kolei z brązowych „krążków” cieszyli się: Katarzyna Śliwowska (800 m kraulem), Michał Macner (1500 m kraulem), Mikołaj Kempa (200 m delfinem) oraz sztafeta zmienna chłopców (4x100 m), w składzie: Rafał Fiedosiuk, Maciej Krulikowski, Tymoteusz Drozd, Kamil Goleniec.

- Cieszę się z pierwszego indywidualnego medalu Liliany Pająk. Zmierzała po niego małymi krokami i wreszcie się doczekała – cieszy się Jadwiga Zieleńska-Starzec. - _W tym roku poziom mistrzostw był niezwykle wysoki i zarazem wyrównany. Świadczy o tym kilka miejsc naszych zawodników jak i zawodniczek tuż za podium z naprawdę dobrym wynikiem _– mówiąc te słowa trenerka miała myśli wyścig Mikołaja Kempy na 400 m stylem zmiennym, a uzyskany czas 4.36.43 ustawił go na czwartym miejscu. Przy tak silnej stawce czwarte i piątce miejsce też są sukcesem.

Medale cieszą, ale... - Dla mnie ważne było to, że po trzech zawodników z naszego klubu startowało w głównym finale, którego stawką były medale _– tłumaczy trenerka Zieleńska-Starzec. - _Tak było choćby na 200 m delfinem chłopców, 400 m stylem zmiennym chłopców.