MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz OFE, zanim cię wylosują

Robert Kiewlicz
Osoby, które w ostatnich miesiącach rozpoczęły pracę i nie przystąpiły do żadnego funduszu emerytalnego, zostaną przydzielone przez ZUS do jednego z nich w drodze losowania.

Osoby, które w ostatnich miesiącach rozpoczęły pracę i nie przystąpiły do żadnego funduszu emerytalnego, zostaną przydzielone przez ZUS do jednego z nich w drodze losowania. Aby tego uniknąć, należy samemu wybrać OFE do 10 stycznia 2008 r.

Samodzielny wybór funduszu pozwala mieć większy wpływ na przyszłą emeryturę. W rezultacie losowania możemy bowiem być przypisani tylko do niektórych funduszy. Ich wyniki w pomnażaniu składek nie są najgorsze, ale na rynku są od nich lepsi.

W losowaniu biorą udział jedynie OFE, które posiadają nie większy niż 10-proc. udział w rynku pod względem wysokości zarządzanych aktywów, i osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Oznacza to, że z losowania są wykluczone największe OFE, często osiągające najlepsze wyniki finansowe.

- Młodzi ludzie zwykle nie myślą o emeryturze, ale decyzja o wyborze OFE powinna być świadoma i poprzedzona analizą - radzi Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. - Pod uwagę trzeba wziąć efektywność inwestycyjną funduszu, poziom podejmowanego ryzyka inwestycyjnego, koszty, wiarygodność instytucji zarządzającej funduszem i poziom obsługi klienta.
Losowanie obejmie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., podlegające ubezpieczeniu społecznemu, które otrzymały wezwanie z ZUS.

Nie dotyczy to studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.
Losowanie OFE jest przeprowadzane dwa razy do roku - w styczniu i w lipcu. Obecnie w Polsce działa 15 OFE zarządzanych przez 15 powszechnych towarzystw emerytalnych.
OFE mają charakter otwarty, co oznacza, że każdy uprawniony może dowolnie wybrać fundusz, a ten nie może odmówić członkostwa. Obowiązkiem funduszu zapisanym w ustawie jest lokowanie składek w sposób bezpieczny.

Zawsze można zmienić fundusz na inny, wiąże się to jednak z kosztami. W przypadku zmiany funduszu w ciągu roku opłata wyniesie 160 zł. W przypadku zmiany funduszu po roku, ale przed upływem dwóch lat, koszt wyniesie 80 zł.
Dopiero po dwóch latach można zmienić fundusz bezpłatnie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto