Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Mieszkańcy Małopolski zachodniej mają różnych swoich faworytów?

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Fot. Monika Pawłowska
Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Zgodnie z oczekiwaniami zachodnia Małopolska murem stanęła za urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą (PiS), który zdecydowanie pokonał Rafała Trzaskowskiego (PO). Jednak w drugiej turze, zaplanowanej na 12 lipca, stawką jest walka o elektorat tych, którzy już nie mogą się ubiegać o najwyższy urząd w państwie.

W powiecie oświęcimskim wygrał ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Jednak ciekawostką jest to, że miasto Oświęcim, które jeszcze w poprzednich latach było jednym z bastionów Platformy Obywatelskiej, zaczyna powoli skręcać „na prawo”. W ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS tylko dwoma głosami wyprzedził PO. Teraz w Oświęcimiu urzędujący prezydent uzyskał 39,46 proc., a Rafał Trzaskowski 35,55 proc. W konkretnych liczbach Duda wyprzedził Trzaskowskiego o 775 głosów.

Zwolennicy PO podkreślają, że urzędujący prezydent w Oświęcimiu otrzymał najmniejsze poparcie w całym powiecie oświęcimskim, a Rafał Trzaskowski - wręcz przeciwnie.

- Na pewno cieszymy się z tego, że mieszkańcy Oświęcimia powoli dostrzegają to, co rząd dla nich robi - mówi Zbigniew Starzec, pochodzący z Oświęcimia wicewojewoda Małopolski (PiS), który w ostatnich wyborach samorządowych przegrał z kandydatem PO, Januszem Chwierutem walkę o prezydencki fotel w mieście. - Zastanawiamy się, gdzie tkwi problem, że wyniki w wyborach krajowych nie mają przełożenia na lokalny sukces. Skoro jednak nasze miasto zaczęło skręcać „na prawo”, to wierzę, że jest to tendencja stała, a nasza praca wyda wkrótce owoce także na lokalnym podwórku.

W powiecie chrzanowskim także zdecydowanie zwyciężył Andrzej Duda. Na urzędującego prezydenta głosowało 43,13 proc., a na jego głównego konkurenta, Rafała Trzaskowskiego, 30,65 proc. Jednak w samym mieście Chrzanów górą był kandydat Platformy Obywatelskiej, zdobywając 37,9 proc. głosów, a Andrzej Duda uzyskał 36 proc. poparcia. W całej chrzanowskiej gminie nieznacznie wygrał jednak ubiegający się o reelekcję kandydat PiS, zbierając 38,53 proc. poparcia natomiast Rafał Trzaskowski zdobył 35,49 proc. Można jednak śmiało zaryzykować stwierdzenie, że miasto Chrzanów jest wciąż mocno trzymającym się bastionem PO, otoczonym przez przeciwny obóz.

- W wyborach prezydenckich - mimo wszystko - szyld partyjny ma dla ludzi większe znaczenie niż chociażby w samorządowych – uważa Bartłomiej Gębala, wicestarosta chrzanowski reprezentujący PO, a pochodzący z Libiąża. - W wyborach samorządowych głosuje się jednak na ludzi, których znamy z bieżącej pracy w lokalnym środowisku, a że w naszych szeregach są oni bardzo kreatywni, to i ich działalność jest doceniana przez wyborców.

W sąsiednich gminach, jak choćby w Alwerni, Andrzej Duda zdeklasował rywala, zdobywając 51,18 proc., a Rafał Trzaskowski 23,93 proc. Podobne relacje były w gminie Babice, gdzie urzędujący prezydent zdobył 50,57 proc., a jego konkurent 21,87 proc. Nieco mniejsza różnica pomiędzy urzędującym prezydentem a kandydatem PO była w gminie Trzebinia (40,94 proc. na Dudę i 31,67 na Trzaskowskiego) oraz w gminie Libiąż (47,93 na Dudę przy 26,89 na Trzaskowskiego).

Mocno prawicowy powiat wadowicki był za Andrzejem Dudą. Jego główny konkurent nie miał tutaj zbyt wiele do powiedzenia. Wystarczy zwrócić uwagę, że najmniejsza różnica pomiędzy urzędującym prezydentem a Rafałem Trzaskowskim wyniosła 23,93 proc. (gmina Wadowice) i 27,64 proc. w gminie Andrychów.

W pozostałych gminach przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim wynosiła grubo ponad 30 punktów procentowych, a rekordy padły w gminie Spytkowice (45,58 punktów procentowych), co w konkretnych liczbach dało 3221 głosów na kandydata PiS i tylko 820 na PO. Z kolei w gminie Wieprz Andrzej Duda miał 45,6 punktów procentowych przewagi nad Rafałem Trzaskowskim.

We wszystkich gminach powiatu olkuskiego wygrał urzędujący prezydent, Andrzej Duda. Jednak w dwóch regionach ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda zmiażdżył wręcz konkurenta. W gminie Trzyciąż 69,56 procent głosów oddano właśnie na kandydata PiS. Z kolei Rafał Trzaskowski otrzymał tylko 10,39 procent głosów.
Podobne relacje były w gminie Wolbrom. Tutaj urzędujący wciąż prezydent zebrał 57,60 procent głosów przy zaledwie 19,02 procent oddanych na kandydata PO.

W pozostałych regionach Andrzej Duda uzyskiwał przewagę nad Rafałem Trzaskowskim w granicach od 11 do 15 punktów procentowych.

Za niewiele ponad tydzień druga tura.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto