Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe drewniane kościoły w Grojcu, Osieku, Polance Wielkiej i Nidku dostaną drugie życie. Trwa już projekt ich renowacji [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kościół pw. świętego Wawrzyńca w Grojcu (gm. Oświęcim) zostanie w ramach projektu poddany gruntownej renowacji
Kościół pw. świętego Wawrzyńca w Grojcu (gm. Oświęcim) zostanie w ramach projektu poddany gruntownej renowacji Strona powiat.oswiecim.pl
Blisko 17 mln zł unijnego dofinansowania zdobyła Diecezja Bielsko-Żywiecka na realizację projektu „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej". Przewiduje on m.in. renowację części zabytkowych kościołów. Są wśród nich drewniane świątynie w Grojcu (gm. Oświęcim), Osieku, Polance Wielkiej, Nidku (gm. Wieprz). Projekt ma zakończyć się do 2023 roku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Projekt "Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej" oparty jest o 21 istniejących obiektów architektury sakralnej ujętych w krajowym rejestrze zabytków.

- Chcemy wykorzystać nieużywane drewniane kościoły, pełniące kiedyś funkcję świątyń parafialnych oraz jeden drewniany budynek dawnej szkoły parafialnej w połączeniu z zabytkowymi, drewnianymi kościołami pełniącymi nadal rolę sakralną

- tłumaczy ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Realizacja projektu już trwa. Chodzi o pięć obiektów, w których konieczne okazały się prace remontowe i konserwatorskie. Są to kościoły pw. św. Wawrzyńca w Grojcu (gmina Oświęcim), śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku (gmina Wieprz), św. Andrzeja Apostoła w Osieku, św. Mikołaja w Polance Wielkiej oraz dawnej szkole parafialnej w Starej Wsi (gm. Wilamowice).

- Po raz pierwszy nasz zabytkowy kościół zostanie poddany remontowi i renowacji w tak dużym zakresie

- zaznacza Wawrzyniec Mizgalski, wieloletni organista w Grojcu i znawca historii tej miejscowości.

Wśród pozostałych zabytkowych kościołów drewnianych z terenów Diecezji Bielsko-Żywieckiej ujętych w projekcie, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych są: kościół Matki Bożej z Góry Karmel w Głębowicach, kościół św. Marcina w Jawiszowicach, kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej.

Projekt ma zakończyć się w drugim kwartale 2023 roku. Ujęte w nim świątynie staną się miejscem organizacji różnych działań kulturalno-edukacyjnych oraz naukowych, takich jak wystawy dzieł sztuki, wykłady, wernisaże artystyczne, koncerty.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto