Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 roku? Władze oświęcimskie chcą iść w ślady Krakowa i innych miast w Polsce [ZDJĘCIA]

BK
Plany władz Oświęcimia zakładają, że do 2032 roku w mieście zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem. Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza
Plany władz Oświęcimia zakładają, że do 2032 roku w mieście zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem. Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza Nadesłane
Władze Oświęcimia chcą zaostrzyć przepisy antysmogowe w mieście. Przygotowany projekt zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem po 2032 roku. Na najbliższej sesji sprawą zajmie się Rada Miejska w Oświęcimiu, która ma podjąć uchwałę intencyjną. Jeśli zostanie przyjęta, o jej dalszym losie zdecyduje Sejmik Województwa Małopolskiego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Decyzję podejmie Rada Miejska w Oświęcimiu

Projekt uchwały o wprowadzeniu zakazu palenia węglem po 2032 roku został przygotowany w ub. roku. Główne zapisy dokumentu były konsultowane z mieszkańcami i środowiskami działającymi na rzecz czystego powietrza.

Uchwała ma charakter intencyjny i na styczniowej sesji zajmą się nią radni Rady Miasta. Jeśli uchwała zostanie przyjęta o jej dalszym losie zdecydują władze Województwa Małopolskiego.

- Trzeba podjąć radykalne działania, bo wciąż mamy bardzo poważny problem z powietrzem. Powróciliśmy więc po roku do tej inicjatywy, zmieniając niektóre daty graniczne

– wyjaśnia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, dodając, że wcześniej już podobne decyzje o zakazach palenia węglem podjęto w Krakowie i innych miastach w Polsce.

- Liczę, że władze województwa małopolskiego przychylą się do tej propozycji, bo to od Sejmiku ostatecznie zależy, czy te przepisy wejdą w życie w naszym mieście, i w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy u nas jakość powietrza – ma nadzieję prezydent Oświęcimia.

Najważniejsze zapisy projektu uchwały

Po 2032 roku palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane. Dotyczyłyby to nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji. Od 1 stycznia 2023 roku natomiast będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych w tych budynkach.

Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć miasta od 1 stycznia 2027 roku, a kotły 5 klasy od 1 września 2030 roku.

Nowe domy w Oświęcimiu bez ogrzewania na węgiel i inne paliwa stałe

Nowe domy, budynki w Oświęcimiu oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe. Od tej daty będzie też obowiązywał zakaz spalania paliw stałych w mieszkaniach, które mają sieć ciepłowniczą i gazową.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto