Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyły się konsultacje w sprawie zakazu palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 roku

BK
UM Oświęcim
Zakończyły się konsultacje w sprawie zakazu palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 roku. Do urzędu miasta wpłynęły w sumie 72 wnioski. Zgłosiły je organizacje ekologiczne, mieszkańcy, rady osiedli.

Za proponowanymi zapisami uchwały zaostrzającymi walkę ze smogiem opowiedziało 68 proc. uczestników konsultacji. W marcu uchwała trafi pod obrady Rady Miasta w Oświęcimiu. Jeśli zyska akceptację radnych, sprawą zajmie się Sejmik Województwa Małopolskiego, który może zakazać palenia węglem na terenie województwa.

Zgodnie z przyjętymi propozycjami od 1 września 2021 r. zacząłby obowiązywać zakaz spalania paliw stałych w lokalach, znajdujących się w budynkach z lokalami użytkowymi i mieszkaniami, które są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej i sieci gazowej. Od 1 września 2022 r. zakaz dotyczyłby instalowania pieców na węgiel w nowo budowanych domach, w styczniu 2023 r. używania pozaklasowych kotłów, a we wrześniu 2024 palenia w kotłach 3 i 4 klasy.

Od września 2028 r. w Oświęcimiu nie można byłoby stosować także kotłów 5 klasy, a od stycznia 2033 r. zacząłby obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. Wyjątkiem byłyby sytuacje, gdy nie ma możliwości zainstalowania innego źródła ogrzewania.

Od 1 września 2022 r. byłaby możliwość spalania biomasy stałej (tj. np. drewno, pellet) tylko w kominkach, które nie są jedynym źródłem ciepła, i w których instalowane są urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu.

Wynik konsultacji pokrywa się z badaniami opinii społecznej, jakie w lutym w Oświęcimiu przeprowadził CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej. Aż 78 proc. oświęcimian stwierdziło w nich, że jakość powietrza w mieście w sezonie grzewczym jest zła, a połowa, że nawet bardzo zła, a 89 proc. jest przekonanych o negatywnych skutkach tej sytuacji dla ich zdrowia. Ostatecznie 61 proc. ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem w Oświęcimiu zakazu palenia węglem.
Zaostrzenie uchwały antysmogowej popierają ekolodzy. - Zakaz palenia węglem wprowadzono w Krakowie i już widać efekty. W Oświęcimiu także jest szansa dzięki temu na znaczącą poprawę jakości powietrza – uważa Marcin Kręźlewicz, działacz Oświęcimskiego Alarmu Smogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto