MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Kraków. Tarnów. Nowy Sącz. W tych czterech miastach zobaczymy gigantyczną plenerową inscenizację "Harnasi" Karola Szymanowskiego

WŁODZIMIERZ JURASZ
W marcu byłem w Filharmonii Krakowskiej na koncercie inaugurującym obchody Roku Karola Szymanowskiego. Połowa sali świeciła pustkami. Zrobiło mi się smutno, przecież muzyka tego kompozytora potrafi zapełnić sale ...

W marcu byłem w Filharmonii Krakowskiej na koncercie inaugurującym obchody Roku Karola Szymanowskiego. Połowa sali świeciła pustkami. Zrobiło mi się smutno, przecież muzyka tego kompozytora potrafi zapełnić sale koncertowe całego świata.

Postanowiłem zrobić coś, co przyciągnęłoby publiczność, co zwróciłoby uwagę na tegoroczne obchody - mówi Bogusław Nowak, który wraz z Anatolem Kocyłowskim (choreografia) i Tomaszem Tokarczykiem (opracowanie muzyczne) przygotował wielką plenerową inscenizację "Harnasi", najsłynniejszego baletu Szymanowskiego. Karola Pierwszy pokaz jutro na zakopiańskiej Gubałówce, kolejne w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Wydarzenie na szczycie
Próby zorganizowano w Nowohuckim Centrum Kultury. Kolejne próby, adaptacyjne, będą odbywać się przed każdym przedstawieniem już na miejscu. - Rysunek choreografii nie ulegnie zmianom, spektakl trzeba będzie jednak każdorazowo zaadaptować do miejscowych warunków. Za każdym razem inne będą też emocje - mówi Bogusław Nowak.
Niewątpliwie najciekawszym miejscem jest zakopiańska Gubałówka - w końcu Szymanowski inspirował się góralszczyzną. - To pierwsze takie wydarzenie w tym miejscu - zwraca uwagę Bogusław Nowak. W Krakowie spektakl zostanie wystawiony w kamieniołomie w Parku Bednarskiego. - Marzy mi się uaktywnienie tego miejsca. Powinien powstać tu stały amfiteatr. Może ten spektakl kogoś do podjęcia takich decyzji zainspiruje - mówi Bogusław Nowak.
W Nowym Sączu balet będzie wystawiony na bulwarach nad Dunajcem. W Tarnowie na łąkach obok Mościckiego Centrum Kultury. Spektakl to także ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wymagające chociażby przewożenia scenografii. - To trudne, ale damy sobie radę - przekonuje Bogusław Nowak.

Siłą za mąż
"Harnasie" opowiadają historię góralskiej dziewczyny siłą wydanej za mąż za bogatego gazdę i uprowadzonej w czasie wesela przez jej ukochanego harnasia. To pierwszy w historii muzyki polskiej utwór sceniczny w całości oparty na folklorze Podhala. Szymanowskiego zainspirowała muzyka Igora Strawińskiego. Materiał zbierał w roku 1923 podczas wesela zaprzyjaźnionej góralki - Heleny Gąsienicy-Roj z Jerzym Rytardem.
Szymanowski był drużbą i wypełniał wszystkie obowiązki związane z tą funkcją. Scenariuszem zajęli się Rytardowie, rozpracowując szczegółowy plan kompozytora. Praca nad "Harnasiami" trwała osiem lat, balet został ukończony w roku 1931. Prapremiera odbyła się w roku 1935 w Pradze.

Pogoda niegroźna
Głównym producentem przedstawienia jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. W spektaklu wystąpią Sabina Szybka (Młoda), Tomasz Szaro (Młody), Sebastian Kubacki (Harnaś), Tomasz Kuk (tenor, głos Harnasia), Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Studencki Zespół Góralski Skalni, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty z Zakopanego oraz orkiestra i chór Opery Krakowskiej.
Jedyną przeszkodą w realizacji przedstawienia może być pogoda. - Nad scenami będzie dach. A publiczność rozgrzejemy tak, że nawet nie zauważy ewentualnego deszczu - deklaruje Bogusław Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto