Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zator. Cyfrowe Archiwum Społeczne Zatorszczyzny powstaje w ramach współpracy gminy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Gmina Zator wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie po raz drugi zorganizowała Zatorski Tydzień Naukowców
Gmina Zator wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie po raz drugi zorganizowała Zatorski Tydzień Naukowców Archiwum Gazety Krakowskiej
Trwa II Zatorski Tydzień Naukowców. W ramach wspólnego przedsięwzięcia gminy Zator i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbywają się wykłady, konferencje, konkursy oraz wywiady z mieszkańcami, które staną się częścią powstającego Archiwum Społecznego Zatorszczyzny.

Cyfrowe Archiwum Społeczne powstaje w Zatorze

Jest to druga edycja Zatorskiego Tygodnia Naukowców, w którym obok Urzędu Miejskiego w Zatorze i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uczestniczą Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej oraz Regionalny Ośrodek Kultury.

- Gromadzone, dokumentowane i digitalizowane są ślady naszej przeszłości, w tym zdjęcia, wspomnienia czy rodzinne pamiątki. Szczególnie ważnym dla nas jest utrwalenie historii codzienności naszych mieszkańców poprzez organizowane wywiady i rozmowy - burmistrz Zatora Mariusz Makuch zachęca mieszkańców do udziału w przedsięwzięciu, którego efektem ma być m.in. Archiwum Społeczne Zatorszczyzny.

Osoby zainteresowane udziałem i podzieleniem się rodzinnymi archiwaliami, wiedzą oraz wspomnieniami proszone są o kontakt z Działem Rozwoju, Oświaty i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Zatorze pod nr tel. 33 8421 215 wew. 16. Wywiady i spotkania z mieszkańcami odbywają się w budynku przy Rynku 2.

Uczestnicy projektu, w tym grupa studentów krakowskiej uczelni wraz z opiekunami naukowymi poszukuje zdjęć z rodzinnych albumów i dokumentów z archiwów domowych, jak również relacji przybliżających życie codzienne oraz historię osób, których losy splotły się z tymi miejscami. Z fotografii i innych archiwaliów udostępnionych przez osoby prywatne do digitalizacji oraz z nagrań relacji mieszkańców powstanie cyfrowa baza materiałów umożliwiająca pogłębienie wiedzy o przeszłości gminy Zator oraz poznania historii ludzi, którzy postanowili tutaj żyć, założyć rodzinę oraz realizować swoje pasje.

- Projekt realizowany jest w ramach umowy partnerskiej naszej uczelni i gminy Zator. Przynosi obopólne korzyści. Dla naszych studentów jest to okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z prowadzeniem wywiadów czy technicznej obsługi naszego mini studia, które mamy ze sobą do nagrywania relacji mieszkańców w ramach projektu "Zator Opowiedziany" - mówi dr Konrad Meus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

II Zatorski Tydzień Naukowców potrwa do nadchodzącej niedzieli, 18 września.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zator. Cyfrowe Archiwum Społeczne Zatorszczyzny powstaje w ramach współpracy gminy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto