Zbigniew Starzec, były starosta oświęcimski i wicewojewoda, został zastępcą dyrektora Szpitala Klinicznego im. Babińskiego w Krakowie

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Zbigniew Starzec, były wicewojewoda małopolski i starosta oświęcimski został zastępcą dyrektora Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Zbigniew Starzec, były wicewojewoda małopolski i starosta oświęcimski został zastępcą dyrektora Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Arch. Monika Pawłowska
Zbigniew Starzec, były starosta oświęcimski, a do niedawna wicewojewoda małopolski, został wicedyrektorem do spraw współpracy i infrastruktury Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Wcześniej szpital psychiatryczny nie miał takiego stanowiska. Konkursu też nie ogłoszono. O co chodzi?

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zbigniew Starzec, człowiek do zadań specjalnych

Zatrudnienie dobrze znanego w Oświęcimiu polityka Prawa i Sprawiedliwości w szpitalu psychiatrycznym było sensacją. - Dla "swojego" ciepła posadka się znalazła - komentowano. Wszyscy zastanawiają się, jak się znalazł w tym miejscu.

Zbigniew Starzec został zatrudniony z dniem 1 stycznia 2021 r. i rozpoczął swoją pracę w szpitalu 4 stycznia 2021 roku.

- Na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw współpracy i infrastruktury nie ogłoszono konkursu, gdyż nie ma takiego wymogu

- informuje Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. - Taki obowiązek ustawa przewiduje na stanowiska: kierownik podmiotu leczniczego, zastępca kierownika, w przypadku gdy kierownik nie jest lekarzem; ordynator; naczelna pielęgniarka lub przełożona pielęgniarek; pielęgniarka oddziałowa. Wszystkie wskazane stanowiska są związane z wykonywaniem czynności zarządzających w obszarze działalności medycznej podmiotu leczniczego - dodaje.

Jak przekonuje, najważniejsze są kwalifikacje i wykształcenie. Osoba zatrudniona na stanowisku zastępcy kierownika podmiotu leczniczego o charakterze administracyjnym, technicznym, ekonomicznym, posiadała wyższe wykształcenie o odpowiednim kierunku oraz minimum 5 letni staż pracy.

- Pan Zbigniew Starzec spełnia wymogi wynikające z przywołanego rozporządzenia - informuje Maciej Bóbr.

Oświęcimianie zastanawiają się jakie znany tu wuefista, bo takie ma wykształcenie ten polityk PiS, spełnia warunki do zarządzania szpitalem?

- Ukończyłem też studia menagerskie na Uniwersytecie Jagiellońskim

- informuje Zbigniew Starzec. - Po mojej rezygnacji ze stanowiska wicewojewody małopolskiego otrzymałem kilka propozycji pracy. O wyborze zdecydowało duże wyzwanie, z całą pewnością nie będę się tu nudził - dodaje.

Wśród kwestii, którymi ma się zająć w pierwszej kolejności wymienia przejęcie 55 hektarów gruntu, na których znajduje się zespół szpitalno-parkowy. Jest on własnością marszałka, ale zawiaduje nimi Małopolski Park Przemysłowy.

- To, co dla pacjenta jest zaletą, z ekonomicznego punktu widzenia stawia to przed dyrekcją szereg problemów. Tym bardziej, że cały obiekt jest objęty ochroną konserwatorską - zaznacza Zbigniew Starzec.

Zbigniew Starzec jest także odpowiedzialny za współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który jest organem założycielskim tego renomowanego szpitala psychiatrycznego. Ma też zarządzać międzyszpitalnym magazynem środków ochrony osobistej, jaki został utworzony w związku z pandemią COVID-19 oraz przygotowaniami na rzeczywistość wynikającymi z pandemii.

- Wszystkie gwiazdy na niebie wskazują, że będzie więcej pacjentów w związku z utratą pracy czy firm

- mówi Zbigniew Starzec. - Przygotowujemy się także do uruchomienia stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży do lat 15. W takim ośrodku leczenie i nauka nie trwa kilka tygodni, a kilka miesięcy. Widzimy potrzebę jego uruchomienia. Mam nadzieję, że podołam wyzwaniom. Jak się nie sprawdzę, to sam zrezygnuję - dodaje.

Tandem PO-PiS

Zbigniew Starzec, jest jednym z dwóch zastępców dyrektora Stanisława Kracika. To polityk Platformy Obywatelskiej i samorządowiec, poseł na Sejm II i III kadencji, w latach 1990 - 2009 burmistrz Niepołomic, a później wojewoda małopolski. W 2010 był kandydatem PO na prezydenta Krakowa, przegrał w drugiej turze z Jackiem Majchrowskim. W 2011 r. został członkiem Platformy Obywatelskiej i bez powodzenia kandydował z jej ramienia do Senatu. 12 grudnia 2011 r. został odwołany ze stanowiska wojewody małopolskiego. W 2012 został prezesem zarządu spółki Małopolskie Parki Przemysłowe oraz dyrektorem Szpitala Klinicznego im. Babińskiego w Krakowie. W 2014 z listy PO uzyskał mandat radnego sejmiku małopolskiego, z którego zrezygnował wkrótce po zaprzysiężeniu. W sierpniu ubiegłego roku „gruchnęła wieść” o odwołaniu Kracika z zajmowanego stanowiska, ten jednak pozostał dyrektorem.

Z kolei Zbigniew Starzec, jest jednym z liderów struktur Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce zachodniej. Przed objęciem posady w krakowskim szpitalu przez dwa lata był wicewojewodą małopolskim. Z funkcji tej zrezygnował w listopadzie ub. roku. Wcześniej w latach 2014 - 2018 piastował stanowisko starosty oświęcimskiego, a jeszcze wcześniej był wicestarostą.

FLESZ - Fala bankructw polskich firm bardzo realna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie