Zdrowy kręgosłup – 8 kroków w profilaktyce bólu kręgosłupa i rozwoju zwyrodnień © Aleksej Sarifulin/123RF
[1/10]

Zdrowy kręgosłup – 8 kroków w profilaktyce bólu kręgosłupa i rozwoju zwyrodnień

Zdrowy kręgosłup to przede wszystkim kwestia prawidłowych nawyków, zwłaszcza związanych z siedzeniem, spaniem i używaniem urządzeń mobilnych. Pojawiający się ból w różnych jego odcinkach to sygnał, że konieczna jest zmiana codzienny przyzwyczajeń zanim problemy poważnie się pogłębią.

Ból kręgosłupa dotyka w pewnym momencie życia nawet 84 proc. dorosłych Polaków, a u niemal 70 proc. osób z tej grupy ma on charakter nawracający. Choć znacznie pogarsza jakość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie, tylko połowa doświadczających go osób podejmuje odpowiednie leczenie, jak wynika z badań przeprowadzonych przez klinikę ortopedyczną Carolina Medical Center. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niezbyt duże nasilenie dolegliwości, brak czasu i konieczność długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Leczenie bólu kręgosłupa często nie jest łatwe i wymaga czasu, dlatego warto postawić na jego profilaktykę. Z okazji Światowego Dnia Kręgosłupa, który przypada na 16 października, przedstawiamy 8 zdrowych nawyków polecanych przez ekspertów Carolina Medical Center, które służą utrzymaniu go w dobrej kondycji i pomagają ograniczyć ryzyko rozwoju dolegliwości.

Ból kręgosłupa to problem, który dotyczy nawet 84 proc. Polaków. Dla niektórych jest dolegliwością chroniczną, która pogarsza jakość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Łatwiej niż go leczyć jest zapobiegać jego powstawaniu. Z okazji Światowego Dnia Kręgosłupa, który przypada na 16 października, podpowiadamy, jak zadbać o jego zdrowie w 8 prostych krokach!

reklama