Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoty jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli-Osiedlu

SJ
Koło Gospodyń Wiejskich w Topoli-Osiedlu świętowało w sobotę półwiecze działalności. Gospodynie - jubilatki uroczyście podsumowały ten czas w miejscowej świetlicy, która jest siedzibą zarówno KGW, jak i rady sołeckiej.

Koło Gospodyń we wsi Topola-Osiedle (do 2006 r. KGW w Topoli Wielkiej) powołano podczas zebrania wiejskiego 28 maja 1969 r. Pierwszą przewodniczącą tej organizacji została Józefa Tomalak. Zrzeszało wówczas najpierw 27, a pod koniec tego roku 50 członkiń. Na swoją pierwotną siedzibę koło obrało pomieszczenie w czworaku gminnym przy ul. Leśnej.

- Tak się składa, że mogłem z bliska śledzić losy i działalność dawnych kół gospodyń, bo przewodniczącą takiego koła była przez 20 lat również moja mama - mówił w Topoli-Osiedlu wójt Krzysztof Rasiak. - Pamiętam jej troskę o to, by podczas przydziału kurczaków i paszy starczyło ich dla wszystkich. Takie to były czasy. Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a koła gospodyń jak były, tak są i będą nadal - podsumował.

Wójt podziękował jubilatkom za zrealizowane pomysły - projekty i przedsięwzięcia, a także współpracę. Nadmienił, że koła istnieją we wszystkich miejscowościach gminy Przygodzice, stanowiąc olbrzymi sołecki potencjał.
O tym, że KGW, to piękna karta historii, która łączy pokolenia - mówiła z kolei Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak. - Proszę przyjąć życzenia na kolejne lata, aby były jak najlepsze, bo to, co robicie drogie Panie, czynicie z pasją, wzbogacając jednocześnie naszą gminę.

W imprezie na cześć gospodyń wzięli udział: radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet, wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk, sołtysi z Topoli Wielkiej i Topoli-Osiedla, nauczyciele oraz samorządowcy, mieszkańcy i delegatki KGW z całej gminy. Gościem specjalnym wydarzenia była Irena Frąszczak - prezes Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich "Gospodyni", a także prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Przygodzicach Beata Pichet. Dla gospodyń z okazji jubileuszu zatańczył Zespół Tańca Ludowego "Kosynierzy".

Obecnie przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli-Osiedlu jest Ewa Mikołajczyk. Zastępuje ją Monika Błażejewska. Funkcję sekretarza pełni Dorota Dąbek. Za finanse koła odpowiada skarbnik Halina Mendera. Skład liczy 30 osób, jest w tym gronie 4. panów - między innymi Andrzej Baraniak - sekretarz miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Niestety średnia wieku w Kole w Topoli-Osiedlu wynosi 70 plus i brakuje w nim młodego narybku.
Kiedyś dzięki zaangażowaniu KGW w Topoli-Osiedlu kolportowano pisklęta, prowadzono kursy gotowania i pieczenia, a także naukę kroju i szycia. Organizacja zajmowała się sprowadzaniem i uprawą wtedy mało znanych warzyw - kabaczków, skorzonery, cukinii. Gospodynie organizowały dzieciniec, angażowały się w dożynki, czy zabawy karnawałowe dla dzieci i dorosłych.

Teraźniejszość KGW opiera się na dbałości o tradycję, o kuchnię, o strój, wiarę, folklor, czy lokalne obyczaje.
Żeński skład z Topoli-Osiedla chętnie uczestniczy w konkursach kulinarnych. Słynie z produkcji nalewek. Miodówkę z imbirem z Topoli-Osiedla okrzyknięto jednym z najlepszych produktów regionalnych w Wielkopolsce. Producentką tego specjału jest miejscowa gospodyni Krystyna Adamczak. Trunek wygrał w 2014 r. jedną z edycji konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo - Smaki Regionów", rozstrzygniętym w Poznaniu.

Według znowelizowanej w 2018 r. ustawy o kołach gospodyń nadającej im status osobowości prawnej członkiem koła gospodyń wiejskich może być każda osoba, która ukończyła lat 18 i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła. Jednocześnie ustawa stanowi, iż za zgodą przedstawicieli ustawowych w działalności koła gospodyń wiejskich mogą brać także udział osoby, które ukończyły lat 13. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce organizacje wspomagające realizację celów koła.

Koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.

Nadzór nad działalnością koła sprawuje Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Koła mogą prowadzić działalność m.in. społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich, wspierać przedsiębiorczość kobiet, rozwijać kulturę ludową. Ponadto ustawa daje osobowość prawną kołom, co pozwala im korzystać z pieniędzy unijnych czy z dotacji celowych z budżetu państwa.

Koła gospodyń wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych w Polsce. Obecnie jest około 21 tys. kół powstałych w ramach kółek rolniczych i kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto