reklama

Zmieniamy Oświęcim: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Oświęcimiu

red.
Początek zorganizowanego ciepłownictwa w Oświęcimiu przypada na lata 40-te XX wieku, kiedy to w ramach budowy osiedla mieszkaniowego dla budowniczych i specjalistów Zakładów Buna Werke wybudowano dwie kotłownie zdalaczynne dla potrzeb centralnego ogrzewania, zlokalizowane w budynkach przy ul. Kopernika 2 i ul. Partyzantów 1.

Lata 50-te to uruchomienie Elektrociepłowni i wybudowanie sieci od Elektrociepłowni do osiedla mieszkaniowego z rur betonowych, którą dostarczano ciepło do istniejących i wznoszonych budynków. Kotłownie zdalaczynne w budynkach przy ul. Kopernika 2 i ul. Partyzantów 1 zlikwidowano.

Sieć podziemna z rur betonowych po ok. 10 latach eksploatacji zaczęła wykazywać znaczną awaryjność, dlatego w latach 60-tych rozpoczęto budowę nowej napowietrznej i podziemnej sieci z rur stalowych, która remontowana i modernizowana funkcjonuje do dzisiaj.

Wtedy też powołano pierwszą zorganizowaną formę zarządzania układem grzewczym na terenie Oświęcimia. Był to Zakład Ciepłowniczy funkcjonujący w strukturach Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. W okresie od 1972 roku Zakład Ciepłowniczy przechodził wiele reorganizacji i funkcjonował pod różnymi nazwami w różnych podmiotach gospodarczych. Od sierpnia 1999r. nazwa Spółki brzmi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Oświęcimiu.

Mieszkańcom Naszego Miasta i Gminy Oświęcim oferujemy dostawę ekologicznie "czystego", zdrowego, bezpiecznego i taniego ciepła

Ciepło, które dociera do naszych domów i lokali musi pokonać długą drogę. W Elektrociepłowni należącej do przedsiębiorstwa "Synthos Dwory 7 Sp. o.o. S.K.A." w Oświęcimiu wytwarzana jest gorąca woda pod wysokim ciśnieniem o temperaturze do 1350C.

Za pośrednictwem ciepłociągów woda ta jest przesyłana do stacji wymienników ciepła gdzie dokonuje się przekazanie ciepła do obiegu wody, która trafia bezpośrednio do instalacji wewnętrznych odbiorców ciepła. Po ogrzaniu pomieszczenia schłodzona woda wraca z powrotem i następuje ponowny proces podniesienia jej temperatury. Tak najprościej można opisać proces dostarczania ciepła do naszych mieszkań, domów i lokali.

Sezon grzewczy to okres między wrześniem a majem następnego roku. O terminie rozpoczęcia i przerwania dostarczania ciepła decydują sami Odbiorcy. Czynności tych dokonuje się na ich wniosek. W ciągu 24 godzin od chwili złożenia wniosków przez Odbiorców, zamawiających co najmniej 40 % mocy, następuje rozpoczęcie lub przerwanie dostarczania ciepła do obiektów ogrzewanych z miejskiej sieci ciepłowniczej.

W przedsiębiorstwie funkcjonuje pogotowie techniczne, które w czasie trwania sezonu grzewczego pełni dyżur w systemie ciągłym przez 24 godziny na dobę. Służby techniczne pogotowia kontrolują parametry pracy systemu ciepłowniczego i czuwają nad ciągłością dostaw ciepła do Odbiorców, jak również usuwają awarie, zakłócenia w pracy węzłów cieplnych.

Przedsiębiorstwo nasze jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło budowę systemu monitoringu pracy grupowych węzłów cieplnych i sieci ciepłowniczych. Pierwszy obiekt został włączony do systemu monitoringu w roku 1994. W chwili obecnej monitorujemy pracę dwóch magistral ciepłowniczych, 29 grupowych oraz 13 indywidualnych węzłów cieplnych. Stacje telemetryczne zbierają pomiary parametrów dostarczanego ciepła i przesyłają je do centralnej dyspozytorni.

Dyspozytor mocy steruje pracą węzłów cieplnych w centralnej dyspozytorni poprzez zdalną zmianę parametrów technologicznych wody grzewczej. System monitoringu umożliwia również włączanie i wyłączanie pomp obiegowych na poszczególnych stacjach wymienników ciepła.

Wykorzystanie systemu monitoringu sieci i węzłów cieplnych umożliwia natychmiastową reakcję na awarie urządzeń ciepłowniczych oraz nieprawidłowe parametry dostaw czynnika grzewczego. Skutkuje to podniesieniem komfortu dostaw ciepła do odbiorców, zmniejszeniem strat na przesyle, a w konsekwencji obniżeniem cen dostarczanej energii.

W dzisiejszych czasach jednym z podstawowych kryteriów wyboru rodzaju ogrzewania są koszty. Wśród dostępnych źródeł ciepła są: energia elektryczna, olej opałowy, gaz ziemny, węgiel lub też ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej. Na potrzeby Odbiorców opracowaliśmy poniższy wykres obrazujący koszty ogrzewania z ww. źródeł.

Najtańszym rozwiązaniem jest ogrzewanie węglowe. Należy jednak dodać, że do kosztów zakupu i transportu samego węgla należy doliczyć koszty związane z eksploatacją kotła węglowego. Porównując koszty ogrzewania węglowego z kosztami ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gdzie koszty eksploatacyjne są już wliczone w cenę, można śmiało stwierdzić, iż nasza oferta cenowa jest zdecydowanie najkorzystniejsza. Dodatkowym atutem korzystania z naszego ciepła jest ochrona środowiska, która bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia.

Firma realizuje działania związane z „uciepłownieniem” Naszego Miasta i Gminy. Sukcesywnie rozbudowujemy sieć ciepłowniczą, aby mogła objąć swoim zasięgiem jak największą liczbę mieszkańców. W ostatnich latach szczególny nacisk położyliśmy na rozbudowę sieci w rejonie Starego Miasta, co w trosce o ochronę środowiska i dbałość o lokalne zabytki stało się dla nas celem priorytetowym.

W okresie ostatnich 5 lat podłączyliśmy do miejskiej sieci ciepłowniczej takie obiekty jak: markety Castorama i Biedronka, Miejską Bibliotekę Publiczną - Galerię Książki, Świetlicę osiedlową przy ul. Zagrodowej, nowo wybudowany budynek Prokuratury, obiekty usługowe w rejonie ul. Zaborskiej, 3-go Maja i Garbarskiej, budynki wielorodzinne przy ul.: Pileckiego, Sadowej, Zagrodowej, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Chopina.

Z naszej oferty skorzystało również wiele właścicieli domków jednorodzinnych w rejonie ulic : Piłsudskiego, Chopina, Harcerskiej, Kownackiej, Wojska Polskiego, Dąbrowskiego, Solnej, Krasickiego, Górnickiego, Sienkiewicza, Jagiełły, Piastowskiej, Mickiewicza, Knycza, Królowej Jadwigi, Małego Rynku, Rynku Głównego, Św. Jana Bosko, Bema, Obozowej, Polnej, Osiedlowej.

Aby zmniejszyć straty na przesyle ciepła, poprawić jakość pracy całego systemu ciepłowniczego, a co za tym idzie zmniejszyć wzrost kosztów ciepła w naszym mieście, sukcesywnie modernizujemy i remontujemy sieci ciepłownicze. Wszystkie nasze zadania inwestycyjne i remontowe staramy się wykonywać własnymi siłami, a ponadto oferujemy swoje usługi na zewnątrz, dlatego zatrudniamy pracowników o wysokich kwalifikacjach, z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.

W latach 2010-2011 w firmie został zrealizowany projekt szkoleniowy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wielkość dofinansowania wyniosła ponad 325 tys. złotych.

Możemy się pochwalić, że jesteśmy pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które pozyskało środki unijne na szkolenia techniczne w ciepłownictwie. Uczestnicy szkolenia poznali najnowszą technologię w zakresie montażu rur preizolowanych (podwójnych). W ramach szkolenia praktycznego na budowie, zwracano uczestnikom szczególną uwagę na typowe błędy przy wykonywaniu prac budowlano-montażowych, które tak naprawdę, stanowią o trwałości wykonywanych ciepłociągów. Ponadto uczestnicy zostali przeszkoleni w sprawie szczegółowych zasad budowy stosowanych na świecie różnych systemów alarmowych rur preizolowanych, które umożliwiają nadzór nad prawidłową pracą sieci.

Sięgamy też po fundusze europejskie na realizację prac modernizacyjnych sieci cieplnych. W ramach realizacji Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) zadania pn. "Przebudowa sieci cieplnej na odcinku od komory K-24 w rejonie ulicy Zaborskiej do ulicy Królowej Jadwigi w Oświęcimiu” (łąki za Kauflandem) pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie ponad 1 mln zł.

W I etapie projektu w ramach MRPO dokonaliśmy wymiany ok. 300 mb istniejącego napowietrznego ciepłociągu na nowy podziemny w technologii preizolowanej. W 2014 roku w II etapie Projektu mamy zamiar wymienić ok. 325 mb istniejącego napowietrznego ciepłociągu oraz 60 mb sieci kanałowej na nowy preizolowany ciepłociąg.

Inwestycja ta, pozwoli ograniczyć straty ciepła podczas przesyłu. Ponadto zapewni w przyszłości możliwość przyłączania nowych obiektów do sieci miejskiej. Inwestycja przyniesie realne ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz poprawi stan infrastruktury ciepłowniczej miasta, w sposób zapewniający efektywną dystrybucję ciepła, dostosowaną do potrzeb przyszłego popytu na energię. Dodatkowo wpłynie na poprawę funkcjonalności terenu miejskiego (możliwość poprowadzenia dróg i traktów pieszych), w znacznym stopniu przyczyni się również do poprawy estetyki krajobrazu.

Jednocześnie systematycznie rozwijamy system monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi i sieciami ciepłowniczymi oraz system zdalnego odczytu liczników ciepła. Na dzień dzisiejszy mamy ok 30% liczników ze zdalnym odczytem i co roku zwiększa się ich ilość. Dzięki tym działaniom rośnie niezawodność pracy urządzeń ciepłowniczych oraz poprawia się komfort rozliczeń z odbiorcami ciepła.

Dzięki ciągłej modernizacji i remontom dążymy do bezawaryjnego funkcjonowania całego systemu ciepłowniczego, a tym samym do świadczenia usług na najwyższym poziomie.

Nasi pracownicy udzielają wszelkiej pomocy i konsultacji technicznej zarówno Odbiorcom ciepła jak również osobom zainteresowanym przyłączeniem się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Zapraszamy codziennie w godzinach:
Poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 - 15:00
Wtorek: 8:00 - 16:00
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
32-600 Oświęcim, ul. Zaborska 144
tel.: 33 842 61 43
33 842 22 45
33 842 45 15
fax: 33 843 13 32

e-mail ogólny: pec@pec-oswiecim.com.pl
Biuro Obsługi Odbiorcy: boo@pec-oswiecim.com.pl

więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej www.pec-oswiecim.com.pl

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3