reklama

Zmieniamy Oświęcim. Składowisko odpadów komunalnych

m.kowalczyk@gk.pl
Składowisko odpadów komunalnych w Oświęcimiu rozpoczęło swoją działalność w listopadzie 1993 roku. W lipcu 1998 roku w wyniku restrukturyzacji Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Oświęcimiu powstała spółka Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. w Oświęcimiu.

Powierzchnia terenu przeznaczonego na budowę składowiska wynosi 11,44 ha, w tym powierzchnia przeznaczona pod komory składowania 8,0 ha. Od 2005 roku tj. od momentu zamknięcia i zrekultywowania I komory (pow. 1,5 ha), eksploatuje się komorę II (3,0 ha). W najbliższym czasie planuje się budowę komory III (1,5 ha).

Początkowo działalność składowiska ograniczała się wyłącznie do składowania odpadów komunalnych. Po wprowadzeniu programu segregacji „u źródła” poddawano wtórnej segregacji i doczyszczano surowce wtórne przeznaczone do sprzedaży.

Mając na uwadze wprowadzane nowe przepisy dotyczące funkcjonowania składowisk w Polsce i UE oraz coraz bardziej rystrykcyjne przepisy związane z gospodarką odpadami Spółka rozpoczęła starania o budowę kompleksu do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

W czerwcu 2010 r., po uzyskaniu wsparcia ze strony Unii Europejskiej – współfinansowania kosztów realizacji projektu środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 (Działanie 7.3 „Gospodarka odpadami”, rozpoczęto realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nazwą „Budowa sortowni odpadów komunalnych w Oświęcimiu”. Realizacja inwestycji została zakończona w maju 2011 r.

W hali sortowni funkcjonują dwie linie sortownicze. Jedna linia przeznaczona jest do segregacji zmieszanych odpadów komunalnych. Druga linia sortownicza służy do segregacji odpadów zbieranych selektywnie (zbieranych „u źródła”). Obie linie sortownicze pracują przemiennie. Wydajność sortowni odpadów wynosi 120 ton odpadów na dobę.

Po ukończeniu budowy sortowni Spółka ze środków własnych i kredytu bankowego rozpoczęła koleją inwestycję budowę kompostowni odpadów ulegających biodegradacji, która została uruchomiona w I kwartale 2012 roku. Powierzchnia terenu kompostowni to około 11 tys. m2, z czego teren zajęty przez zespół trzech bioreaktorów zajmuje powierzchnię ok. 750 m2

Przepustowość kompostowni wynosi 13 tys. ton na rok materiału biodegradowalnego. Proces kompostowania umożliwia przetwarzanie różnorodnych odpadów pochodzenia organicznego takich jak: odpady pochodzące z pielęgnacji terenów zieleni i przydomowych ogrodów, selektywnie zbierane odpady kuchenne, frakcja zawierająca odpady biodegradowalne wydzielona ze zmieszanych odpadów komunalnych w sortowni.

Dzięki uruchomieniu sortowni i kompostowni radykalne zmniejszono ilości odpadów przeznaczanych do składowania. Z ogółu odpadów, kierowanych dotychczas do składowania, odzyskuje się surowce wtórne – makulatura, szkło, różnorodne tworzywa (butelki PET, folie, opakowania spożywcze i po chemii gospodarczej), opakowania wielomateriałowe po mleku i sokach owocowych, złom, kierowane są do sprzedaży, oraz odpady ulegające biodegradacji, które trafiają do kompostowni. W ten sposób do składowania trafia mniejsza ich ilość. Są to odpady pozostające po procesie segregacji i kompostowania, nie nadające się obecnie do żadnego innego wykorzystania.

Powyższe inwestycje przyczyniły się do wpisania, w 2012 roku, przez Sejmik Województwa Małopolskiego, SOK Sp. z o.o. w Oświęcimiu do Planu Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego jako Regionalną instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów dla Regionu Zachodniego.

Do naszej instalacji przyjmujemy odpady z terenu Miasta Oświęcim, Gmin: Oświęcim, Przeciszów, Spytkowice, Polanka Wielka, Zator, Wadowice, Czernichów. Zapewniamy naszym dostawcom wywiązywanie się z ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz osiąganie wskaźników odzysku wymaganych rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie poziomów recyklingu.

Niezwykle ważny, szczególnie w obecnej sytuacji, jaka panuje w regionie na rynku pracy jest aspekt, związany ze stworzeniem przez Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. nowych, trwałych miejsc pracy. Zrealizowane inwestycje zapewniły Spółce możliwość przyjęcia na stałe do pracy około 40-stu nowych pracowników, w tym 20 kobiet.

Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo, które ma swój ogromny, choć mało widoczny i spektakularny wkład w ochronę wyjątkowych walorów środowiska naturalnego Małopolski, a pośrednio w poprawę sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3